13:06  MERSIN’DEKI SALDıRıNıN ARDıNDAN CHP’DEN SUÇ DUYURUSU: İFTIRA  12:54  86 BIN 245 ŞIŞE KAÇAK ALKOLLÜ İÇKIYE EL KONULDU  12:50  MERSIN’DE 7 KILO 580 GRAM ESRAR MADDESI YAKALANDı  12:47  TÜRKAN ŞORAY, ADıNıN VERILDIĞI PAMUK ÇEŞIDININ HASADıNA KATıLDı  12:46  MERSIN MERKEZLI PKK/KCK OPERASYONUNDA 7 ZANLı YAKALANDı  12:44  EŞININ SAĞLıK EKIBI ÇAĞıRDıĞı EVDE BıÇAKLANMıŞ BULUNDU, HASTANEDE ÖLDÜ  12:38  MERSIN’DE TERÖRISTLERIN ÇANTALARıNDAKI PATLAYıCıYı INFILAK ETTIRDIĞI AN KAMERADA  12:36  MERSIN’DE ARAÇ ÇALDıĞı IDDIA EDILEN ŞÜPHELI YAKALANDı  12:31  BELEDIYENIN DAIRE BAŞKANı BÖYLE GÖZALTıNA ALıNDı  12:29  BOL GELDI!  12:24  YANAN ORMANLARDA YAPıLAŞMA ENDIŞESI  12:23  MERSIN TICARET VE SANAYI ODASı MECLISI TERÖRE KARŞı TEK YÜREK  12:22  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ  12:21  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, İL MÜFTÜLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ  12:20  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN’IN GÜN İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ KABULLER  12:19  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. MERYEM TUNCEL İLE GÖRÜŞTÜ   12:15  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, KIBRIS GAZİSİ ABDULVAHAP SAKİN’İN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU  12:10  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, MERSİN LİMANI KAPILARI PROJESİ LANSMAN VE TEMEL ATMA TÖRENİ’NE KATILDI  10:08  TOROSLAR ZABITASI, ÇEVRE KİRLİLİĞİNE GEÇİT VERMİYOR  10:06  4. YENIŞEHIR BILIM ŞENLIĞI IÇIN GERI SAYıM BAŞLADı 

Atamalarda torpil geldi, YKS’de başarı düştü
   

Bir zamanlar Mersin’in seçkin okulları olan okullar, YKS sonuçlarına göre bu yıl da bekleneni veremedi ve genel sıralamada geriye gitti. Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, “Bu yıl YKS’deki sorular ezbere dayalı değil, bilgiye dayalıydı. Buna rağmen geçen yıla göre Mersin’de gerekli başarı sağlanamadı. Bunda proje okullarına torpilli atamalar, nitelikli okullara öğretmen seçiminde gereken özenin gösterilmemesi gibi etkenler rol oynamıştır” dedi.

 
   

2003 yılında üniversite sınavlarında Türkiye genelinde ilk 8’de yer alan Mersin yıllar içinde bu alanda da geriledi. 2021 YKS sonuçlarına göre Mersin 25. Sırada yer aldı. 2022 yerleştirme sonuçlarına göre sıralama henüz açıklanmadı ancak Eğitim-İş’in Mersin’in seçkin liselerinden derlediği ilk bilgiler Mersin’in bu alanda geriye gidişinin sürdüğünü gösteriyor.

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, “Mersin YKS’da da potansiyelinin altında başarı göstermiştir. Önceki yıllarda okullarımız ilk 10’a giriyordu. İçel Anadolu Lisesi, Yusuf Kalkavan Lisesi, Eyüp Aygar Fen Lisesi eterli başarıyı gösteremediği için ilk 10’dan gerilere gittik. Sadece projeleri önemseyen, İmam Hatip Liselerini önceleyen bir İl Milli Eğitim, başarısızlıkta ki en büyük aktördür” dedi.

 

 

“TORPİL VE ÖĞRETMEN SEÇİMİNDE ÖZENSİZLİK”

 

Bu yıl YKS’deki sorularIn ezbere dayalı değil, bilgiye dayalı olduğunu ifade eden Eğitim-İş Şube Başkanı Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

Buna rağmen geçen yıla göre Mersin’de gerekli başarı sağlanamadı. Bunda proje okullarına torpilli atamalar, nitelikli okullara öğretmen seçiminde gereken özenin gösterilmemesi gibi etkenler rol oynamıştır.

Aslında başarıya öğrenci bazlı bakıldığında nitelikli okullarda başarı yeterli değilken, Pakize Kokulu Anadolu Lisesi’nde bir öğrenci nitelikli okulların önüne geçip 3200. olmayı başarmıştır. Bu durumda yine LGS sistemindeki başarısız uygulamaları göstermek gerekir.

Barajın kaldırılması da ÖSYM nin düştüğü çaresizliğin kanıtı olmuştur. Binlerce öğrencinin motivasyonu barajın kaldırılmasıyla düşmüştür.

Türkiye genelinde ve Mersin’de de ‘sıfır’ çekenler Milli Eğitim’in ve ÖSYM’nin göğsüne takacağı başarısızlık nişanı olarak kalmıştır.

 

 

“MERSİN, LGS’DE DENGESİZ İLLER ARASINDA”

 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavlarını da değerlendiren Tekin, “En önemli ayrıntı sınavda Sosyal Bilgiler dersine ilişkin soruların olmayışıydı. Hayat Bilgisi, tabiat, dil bilgileri ilkokuldan bu yana işlenen gramer, aritmetik bilgileri de LGS ye hazırlıkta en önemli kazanımlar arasında sayılmaktadır.

Beden Eğitimi, sanat eğitimi gelişmeleri de önemli olup öğrencilerin sosyal alanda gelişimlerinin değerlendirilmesi açısından sınavla yakından ilgili unsurlar arasında olmalıydı.

En çok dikkat çeken unsurlardan biri de il içi dengesizlikleri. İl il öğrenci başarı gruplarındaki sayısal dağılımlar MEB raporunda verilmektedir.

Buradan hareketle ortalamaların alınıp, standart sapmaya bölünmesiyle bir denge ya da dengesizlik puanı elde edersek Mersin en dengesiz illerden biri durumundadır. Yapılan teknik hatalar yanında, uygulama takvimi bile çok hatalıdır. Sınav ve yerleştirmeler karneler verilmeden tamamlanmalıydı.”

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 
 
 

 
   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA