11:42  KADIN SAĞLIĞI DANIŞMA MERKEZİ KADINLARIN HEM RUHUNA HEM BEDENİNE İYİ GELMEYE DEVAM EDİYOR  20:41  CHP`Lİ 55 İL BAŞKANINDAN "KILIÇDAROĞLU`NA DESTEK DEKLARASYONU"  23:08  ALİ MAHİR BAŞARIR: “13. AĞIR CEZA MAHKEMESI BAŞKANI, HEYETİ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMALI”  20:44  BÜYÜKŞEHİR, HALK KART EKİM AYI TUTARLARINI HESAPLARA YATIRDI  13:34  MİLLİ ATLET NEVİN YANIT, KIR ÇİÇEKLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ  22:22  VAHAP SEÇER, MDTO MECLİS TOPLANTISINA KATILDI  22:07  ALİ MAHİR BAŞARIR: “UTANARAK SÖYLÜYORUM, TUTUKLANAN 3 MİLLETVEKİLİNİN İKİSİ ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA TAHLİYE OLABİLİYOR”  21:52  YENİŞEHİR BELEDİYESİ KENTE YEŞİL ALANLAR KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR  22:23  MEZİTLİ’DE CUMHURİYETİN 100. YILINDA 100 KOSTÜM SERGİLENDİ  18:37  MERSİN`İN MEZİTLİ İLÇESİNDE CUMHURİYET`İN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI  03:07  ÖZEL BİREYLER, CUMHURİYET’İN 100. YILINI ATATÜRK’ÜN HUZURUNDA KUTLADI  20:39  VAHAP SEÇER, CUMHURİYET`İN 100. YILI DOLAYISIYLA ATATÜRK ANITI`NA ÇELENK SUNDU  20:01  BAŞKAN YILMAZ, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLADI  20:24  MERSİN BAROSU, CİNSİYETÇİ SÖYLEMLERE KARŞI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU  10:41   BAŞKAN BOZDOĞAN’DAN CUMHURİYET’İN 100. YILINA KUTLAMA MESAJI  10:09  MERSİN BÜYÜKŞEHİR CUMHURİYET`İN 100. YAŞINI COŞKUYLA KUTLUYOR  23:02  ÖZGÜR ÖZEL, MERSİN`DE: “EVET, CHP`DE ASKER DELEGELER VARDIR; O DELEGELER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK`ÜN ASKERLERİDİR”  20:39  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DIŞ TETKİK İÇİN TÜM HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI  20:36  TARSUS BELEDİYESİ HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDENLERE GEÇİT VERMİYOR  20:09  DERYA GRUP’TAN 100. YILDA 100 FİDAN GURURU 

VAHAP SEÇER, MDTO MECLİS TOPLANTISINA KATILDI
   

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı`na katıldı.

 
   

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı’na katıldı.

MDTO binasında gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’na Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MDTO Meclis Başkanı Jozef Atat ve MDTO Meclis üyeleri katılım sağladı.

SEÇER: “GÖREV YAPTIĞIMIZ KENT, ÖNEMLİ BİR KENT”

MDTO Meclis üyelerine Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Vahap Seçer, görevde olduğu 4,5 yıllık süre içerisinde sosyal belediyecilikten kentin yapısal sorunlarının çözümüne yönelik projelere kadar birçok alanda mevcut koşulları en rasyonel şekilde kullandıklarını söyledi. Seçer, “Görev yaptığımız kent, önemli bir kent. Resmi nüfusuna göre de bir hayli fazla nüfusunun olduğu, 2,5 milyona yakın bir insanın yaşadığı, demografik çeşitliliğin olduğu, her türlü farklılıkların bir arada yaşadığı bir kent. Böyle çeşitliliğin yoğun olduğu bir alanda doğal olarak dengeleri kurup, herkesin gönlünü kazanarak, herkesi memnun etmeye çalışarak görev yapmak aslında zor bir durum ama işin mihenk noktasını yakaladığınız zaman da son derece kolay bir durum” dedi.

“KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ DA YÜKSEK PUAN VERDİĞİ BİRKAÇ BELEDİYEDEN BİRİYİZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mali disiplini sağlamış ve kredi değerlendirme kuruluşları tarafından yüksek puan verilen birkaç belediyeden bir tanesi olduğunun altını çizen Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin gelir olarak Türkiye’de ilk 7’de olan bir belediye olduğunu söyledi. Belediyeyi 3 milyar TL’den fazla bir borç ile devraldıklarını belirten Seçer, “Biz bu süre içerisinde ciddi bir borçlanma yapamadık. Meclis çoğunluğunuz olmadığı için öz gelir de yaratamıyorsunuz. Biz bunlardan mahrumduk bu dönem içerisinde. Ama biz bütün bu hizmetleri yaptık ve yaklaşık olarak 400 milyon dolar borç ortadan kalkmış durumda. Bunun yanında 4,5 yıldır ne gördüyseniz; yapılan yollardan, alınan 272 adet yeni otobüse, yaklaşık 50 dönüm alan üzerindeki otobüs yerleşkesinden, yaptığımız sosyal politika, eğitim, içme suyu, kanalizasyon harcamalarına kadar kente dair ne varsa bunları da yapabilmişiz” diye konuştu.

Bütün bu rakamların geliri iyi yönetmek ve mali disiplini sağlamakla elde edildiğini söyleyen Seçer, şunları kaydetti:

“Geçen yıl bizim bütçe gerçekleşme oranımız yüzde 93, önceki yıl yüzde 99,5’ti. Bütün bunlar aslında yaptığımız projeksiyonun çok doğru olduğunu, stratejik planın, yatırım programının ve bu yatırım programına ilişkin yaptığımız bütçelemenin gerçekçi olduğunun ifadesidir. Belediyemiz Türkiye’de bu açıdan çok iyi bir durumdadır. Zaten kredi derecelendirme kuruluşlarının da yüksek puan verdiği birkaç belediyeden biriyiz.”

“MERSİN, BELEDİYE OLARAK İYİ YOLDA”

Bir belediye başkanından öte bir vatandaş olarak baktığında ‘Mersin, belediye olarak iyi yolda’ diye değerlendirmede bulunabileceğini aktaran Seçer, “Mersinlerin, devlete ödedikleri paradan bize aktarılan kaynakların emin ellerde olduğunu bilmesini arzu ederim. Bildiklerini de düşünüyorum. Yoksa o kadar işin ve bu kadar gelişmelerin olmayacağını onlar da takdir ederdi” dedi.

“BAZI KARARLAR SİYASİ OLARAK GECİKTİRİLDİ”

Görev süresi içerisinde ekonomik krizler, pandemi, yangın, sel, deprem gibi birçok sorunla karşılaştıklarını da dile getiren Başkan Seçer, “Bunların yanı sıra, elbette ki siyasi bir kimseyle kavga etmek istemem ama bazı koşullarda siyasetin gereği düşüncelerinizi aktarmak zorundasınız, bu da hükümetle ilişkilerimizin gerilmesine neden oldu. Bazı kararlar siyasi olarak geciktirildi. Örneğin, Metro. Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla yatırım programına alınmış olmasına rağmen 2 yıl sonra, geçtiğimiz günlerde yeni Maliye ve Hazine Bakanı tarafından kredi onayı verilen bir projedir. Euro’nun 9 lira olduğu bir dönemde çok rahat para bulabilecekken bulamadık. Bu hep siyasi çekişmelerle oldu. Şu anda siz yüzde 12-13’ten belki para bulabiliyorsunuz ama biz yüzde 15’e bile döviz bazında kredi bulmakta güçlük çekiyoruz” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN BU PARAYI AKILCI HARCAMAK”

Bir belediyenin borçsuzluğu ile övünmeyeceğini ancak kendisinin ‘Belediyeyi iyi yönetiyoruz’ demekten çekinmediğini vurgulayan Seçer, şöyle devam etti:

 “Ben ‘Belediye olarak benim gelirim yüksek’ diyorum. Bunu her belediye başkanı söylemez. ‘Önemli olan bu parayı akılcı harcamak’ diyorum. Biz geniş bir hinterlantız. 16 bin kilometrekare bir alan, 10 bin kilometrekaresi büyükşehire ait. Böyle geniş bir hinterlanta hizmet yapıyorsunuz. Zamanında finansa erişebilseydik çok daha ucuz maliyetlerle, çok daha uygun ödeme şartlarında, çok daha hızlı ve çok daha güzel hizmetler olabilirdi. İller Bankası başta olmak üzere, 4,5 yıl içerisinde biz devlet bankalarından ciddi bir katkı alamadık.”

ATAT: “ŞEHRİMİZE VERMİŞ OLDUĞUNUZ ÇOK BÜYÜK KATKILAR VAR”

MDTO Meclis Başkanı Jozef Atat da konuşmasında, Başkan Seçer’in 4,5 senedir Mersin’de verdiği hizmetlerden hem kendisi, hem MDTO Meclis üyeleri hem de Mersin halkının çok memnun olduğunu kaydederek, “Başarılarınızın devamı gelecek dönemde de olur. Şehrimize vermiş olduğunuz çok büyük katkılar var. Özellikle şehrimizin güzelleştirilmesinde ve eğitim alanında yapmış olduğunuz çok büyük destekler herkes tarafından takdir ediliyor. Üniversite talebelerine ve liselilere vermiş olduğunuz burslar ve bunların haricinde bizim üniversitede yaptırmakta olduğumuz ve sizlerin de büyük katkısı olduğu Denizcilik Fakültesi ile ilgili katkılarınıza çok teşekkür ederiz. Takriben Nisan veya Mayıs ayında yatırımımız bitecek. Açılışını sizlerin de onurlandırmasını bekleriz. Yine şehrimizde yapmış olduğunuz katkılar hepimizin en büyük baş tacıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, MDTO Meclis üyelerinin kentle ilgili sorularına yanıt verdi. Toplantı MDTO Meclis Başkanı Jozef Atat tarafından Başkan Seçer`e hediye takdimi yapılması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2023 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA