13:50  HÜSEYIN TAŞÇATAN’ıN KALEMINDEN  23:26  CHP’Lİ BAŞKAN YILDIZ, YÖRÜKLERİ ZİYARET ETTİ  11:35  BAŞKAN TUNCER,HİZMETLERİMİZİN MERKEZİNE ERDEMİ KOYACAĞIZ  11:10  MERSİN CEZAEVİ AVUKAT GÖRÜŞME ODASINDA YENİLEME ÇALIŞMASI YAPILDI  10:15  SERDAR SOYDAN: MERSİN’İN KAYBEDECEK 5 YILI DAHA YOK  17:55  ÖZGÜR ÖZEL: PKK TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN YAPILAN SALDIRIDA ŞEHİT OLAN ASKERİMİZE ALLAH`TAN RAHMET, YARALI ASKERLERİMİZE İSE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM  17:48  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, MEZİTLİ ÇOCUK KÖYÜ`NÜN TEMELİNİ ATTI  16:03  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YENİ HİZMET BİNASI`NDA  14:20  CHP MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKAN ADATYI TUNCER, MEİGDER’İ ZİYARET ETTİ  13:20  CHP TOROSLAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YILDIZ, KADINLARA YÖNELİK PROJELERİ ANLATTI  15:50  CHP’Lİ PALAMUT’TAN 8 MART MESAJI  19:25  VAHAP SEÇER, MERYAP ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ  17:40  BAŞKAN ÖZYİĞİT, GAZİ MAHALLESİ’NDE VATANDAŞLARLA BULUŞTU  15:49  BAŞKAN SOYDAN: MERSİN HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR  14:50  BAŞKAN GÜLTAK’TAN SEÇMENLERE ÇAĞRI  14:15  VAHAP SEÇER, PAZARCIKLILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ`NİN ‘BİRLİK VE DAYANIŞMA YEMEĞİ`NE KATILDI  12:12  ÖZGÜR ÖZEL: “3 DEVRİM YASASININ KABULÜNÜN 100`ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ. LAİKLİK İLKESİNDEN, ATATÜRK`ÜN GÖSTERDİĞİ ÇAĞDAŞLAŞMA ÜLKÜSÜNDEN MİLİM SAPMAYACAĞIZ”  11:40  VAHAP SEÇER, 2. DÖNEM ADAY TANITIM TOPLANTISI`NDA PROJELERİNİ KAMUOYUNA ANLATTI: “SÖZÜMÜZDÜR: MERSİN METROSU TAMAMLANACAK  16:45  SERDAR SOYDAN AKDENİZ VE YENİŞEHİR MUHTARLARI İLE BULUŞTU  11:34  AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK; “HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAYI BAŞARDIM” 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR CUMHURİYET`İN 100. YAŞINI COŞKUYLA KUTLUYOR
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet`in 100. yıl dönümünü düzenlediği etkinliklerle coşkuyla kutluyor. Etkinlikler; sempozyumlardan konserlere, sergilerden resim ve fotoğraf yarışmalarına, değişik branşlarda yapılacak 29 spor etkinliğinden ve Türkiye`nin en büyük planetaryumunun yer aldığı Bilim Merkezi`nin açılışına kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor. 

 
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet`in 100. yıl dönümünü düzenlediği etkinliklerle coşkuyla kutluyor. Etkinlikler; sempozyumlardan konserlere, sergilerden resim ve fotoğraf yarışmalarına, değişik branşlarda yapılacak 29 spor etkinliğinden ve Türkiye`nin en büyük planetaryumunun yer aldığı Bilim Merkezi`nin açılışına kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor.

29 Ekim`de 100. yaşı kutlanacak Cumhuriyet`in coşkusuna, düzenlediği etkinliklerle ortak olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilk olarak Mersin`e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA), İçel Sanat Kulübü ve Mersin Üniversitesi iş birliğiyle 13-15 Ekim 2023 tarihleri arasında, “100.Yıl Dönümünde Cumhuriyetimiz” başlıklı ulusal sempozyum düzenledi.  3 gün boyunca 4 oturum ve 1 arkeolojik gezi şeklinde gerçekleşen sempozyumda; Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluş ve gelişme sürecinin tarihi, siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları, akademik bir anlayışla ortaya konuldu.

FOTOĞRAF YARIŞMASI İLE GENÇLERLE KENT ARASINDA BİR BAĞ KURULMASI AMAÇLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi, lise öğrencileri arasında Cumhuriyet`in 100. yılında kentile anlamlı bir bağ kurmaları amacıyla fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışma sonucunda ödüle hak kazanan eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi ise 29 Ekim haftasında açılacak.

RESİM YARIŞMASI`NA KATILAN ESERLER, KURULMASI PLANLANAN ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ`NE ÖNCÜ OLACAK

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir başka yarışma ise Cumhuriyet`in kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle, ülkemizin kültür sanat ortamının desteklenmesine yönelik resim yarışması olacak. Türkiye Cumhuriyeti`nin 100. yılını kutlamanın yanı sıra yarışma sonunda ödül alan eserler, Mersin`de kurulması planlanan Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonunun oluşmasına öncü olacak. Yarışma sergisi ise 29 Ekim 2023 tarihinde büyük bir ödül töreniyle açılacak.

‘YÜZDE 100 CUMHURİYET, YÜZDE 100 SPOR`

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet`in 100. yaşında, 29 adet sportif etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. ‘Yüzde 100 Cumhuriyet, Yüzde 100 Spor` sloganıyla yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, 13 ilçenin tamamını kapsayan spor etkinlikleri yapmayı planlıyor. Bu kapsamda yer alan spor organizasyonlarının 7 adedi uluslararası nitelikte olacak. Uluslararası spor organizasyonlarından Briç Festivali, Probeach Plaj Voleybolu ve Kleopatra Bisiklet Festivali ve 15. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu`nu geçtiğimiz haftalarda yapan Büyükşehir Belediyesi; 12-18 Kasım`da Satranç Turnuvası ile 10 Aralık`ta Mersin Maratonu`nu gerçekleştirecek. ‘Sporbüs` aracıyla da 100 mahalle ve yaylada yaklaşık 6 bin çocuğun eğlenerek spor branşlarını tanımalarını amaçlayan çalışma da yapan Büyükşehir Belediyesi; voleybol, basketbol, tenis, jimnastik, dart, futbol, atletizm ve sokak oyunları olmak üzere 8 branşın tanıtımını yapıyor. Kırsal mahalle ve yaylalarda, başta atletizm olmak üzere sporun değişik branşlarında yetenekli görülen kız çocuklarımız ise, ‘Kır Çiçekleri` projesine dâhil ediliyor.

CUMHURİYET TÜRKİYESİ`NDE TİYATRO İZLEMEYEN ÇOCUK KALMASIN

Cumhuriyet`in 100. kuruluş yıl dönümünde ‘Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın` projesini de hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, özellikle kırsalda yaşayan çocukların ayaklarına kadar giderek oyunlarını sergiliyor. Bu etkinliği yıl boyunca devam ettirecek olan Büyükşehir Belediyesi, yine bu süreç içerisinde ‘Öncüyüz Güçlüyüz` şiarıyla, Cumhuriyet`in 100. yılına özel birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirecek.

CUMHURİYET`İN 100. YILI`NDA MERSİN KENT KİTAPLIĞI MERSİNLİLERLE BULUŞUYOR

Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 100. Yılında, Mersin Kent Kitaplığı kapsamında basımını gerçekleştirdiği kitapları da Mersinlilerle buluşturdu. 22 Ekim`e kadar devam eden CNR Kitap Fuarı`ndaki Büyükşehir Belediyesi`nin standında; Mersin Kent Kitaplığı kapsamında 16 ayrı yazarın basımı yapılan 19 adet kitabı, Mersinli kitapseverlere ücretsiz olarak dağıtıldı. Stantta ayrıca, kitapların yazarlarının da okuyucularla buluşması sağlandı. 

MERSİNLİLER CUMHURİYET KONSERİ İLE COŞACAK

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim günü Cumhuriyet`in 100. yılını Mersinlilerle dolu dolu etkinliklerle kutlayacak. Meşaleler eşliğinde gerçekleşecek olan Cumhuriyet yürüyüşünün ve Cumhuriyet balosunun ardından, Cumhuriyet Konseri`nde Gülşen Mersinlilerle birlikte olacak. Büyükşehir Belediyesi`nin Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlediği diğer konserlerde de, gençlerin büyük bir beğeniyle takip ettiği Grup İkiye On Kala ve Ali Atay sahne alacak.

CUMHURİYET COŞKUSU 13 İLÇEDE GERÇEKLEŞECEK SÖYLEŞİ, DİNLETİ VE DİĞER ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

Cumhuriyet coşkusunu kentin her köşesine taşımak için hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi; yıl boyunca ‘Cumhuriyet` temalı ilçe söyleşileri, 13 ilçede Cumhuriyet sergileri ile merkez ve ilçelerde ‘Cumhuriyet Oratoryosu` gerçekleştirecek. Büyükşehir; kültür-sanat ve spor etkinliklerinin yanında, bilim alanında önemli bir proje olan ve Türkiye`nin en büyük planetaryumunun da yer aldığı ‘İklim ve Çevre Bilim Merkezi`nin açılışını da Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 30 Ekim tarihinde gerçekleştirerek Mersinli gençlere armağan edecek.

Cumhuriyet`in 100 yıl dönümü etkinlikleri içerisinde toplumdan her kesim insana ulaşmayı ve dokunmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi; 23-29 Ekim arasında Palm City AVM`de stantlar kurarak, üretici kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin tüketiciyle buluşmasını sağlayacak.  

Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet`in 100. yaşında ayrıca 100 Köye 100 Oyuncak Sandığı Projesi, 33 Tekneyle Deniz Fener Alayı, Tarsus Gençlik Kampı`nda emekli pikniği etkinliği, 18 LGS kurs merkezinde değişik aktiviteler ve sınıflarda sinevizyon gösterimini gerçekleştirecek.

BÜYÜKŞEHİR`İN MİNİK YÜREKLERİ DE CUMHURİYET KUTLAMALARINDA YER ALACAK

Mersin Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Çocuk Gelişim Merkezleri`nde de Cumhuriyet coşkusu değişik etkinliklerle kutlanacak. Begonvil, Adile Teyze, Münir Özkul, Halkkent ve Yaşar Bayboğan Çocuk Gelişim Merkezleri`nde okul öncesi eğitim alan minikler, Cumhuriyet`in 100. yaşını şiir dinletisi ve hazırladıkları dans gösterileriyle kutlayacak. 

 

 

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2024 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA