19:36  MSK FINAL VURUŞUNU YAPTı: 70-87  13:54  IRAK’TA BANKANıN DOLANDıRıLMASıNA ILIŞKIN 2 ZANLı MERSIN’DE YAKALANDı  13:52  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, ERDEMLİ İLÇESİNDE BULUNAN LAMOS KANYONU DOĞA VE KÜLTÜR TURİZMİ DESTİNASYONU FİZİBİLİTE PROJE SUNUMUNA KATILDI  13:51  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN BAŞKANLIĞINDA, ERDEMLİ OSB MÜTEŞEBBİS HEYET TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ  13:50  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, FORUM MERSİN ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NDE KURULAN KADES TANITIM STANDLARINI ZİYARET ETTİ  13:50  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, ERDEMLİ İLÇESİNDE DÜZENLENEN VİTAMİN C ŞENLİĞİNE KATILDI  13:49  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ PROGRAMINA KATILDI  13:46  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA DÜZENLENEN FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI   10:44  2023 MALI YıLı BÜTÇESI BÜYÜKŞEHIR MECLISI’NDE KABUL EDILDI  10:42  KARIYER MERKEZI, LOJISTIKÇILERI SEKTÖRE HAZıRLıYOR  10:41  TEMIZ VE YEŞIL BIR MERSIN İÇIN ÇALıŞıYORUZ  10:39  ‘DOĞA BIZI ÇAĞıRıYOR’UN YENI DURAĞı SAĞLıKLı MAHALLESI OLDU  22:36  KONYA’DAKI HAYVAN BARıNAĞıNDA BIR SKANDAL DAHA  22:29  MERSIN’DE JANDARMADAN TERÖR OPERASYONU: 10 GÖZALTı  22:26  MERSIN’DE DOLUDAN ETKILENEN ALANLARDA HASAR TESPIT ÇALıŞMALARı SÜRÜYOR  22:25  KADıNA YÖNELIK ŞIDDETE KARŞı ULUSLARARASı MÜCADELE GÜNÜ  22:20  KADıNLARıN GÜNDEMINDE İSTANBUL SÖZLEŞMESI VAR  22:18  “ŞIDDET DILDE BAŞLAR”  22:15  BALONLAR ŞIDDETE KARŞı UÇURULDU  22:14  KABAĞıN DA BIR SAHIBI VAR! 

Yanan ormanlarda yapılaşma endişesi
   

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, geçtiğimiz günlerde Büyükeceli’de yaşanan orman yangınıyla ilgili “Ülke Yangın Yeri” başlıklı raporun ikinci kısmını yayınladı.

 
   

Raporda, “Yangın alanları yerinde incelendiğinde özellikle bazı bölgelerin yakın çevresinde şantiye yapıları, turizm tesisleri ve konut alanlarının olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bölgede santralin inşaat aşamasından dolayı geçici olarak bölge nüfusunun arttığı ve konut alanı ihtiyacının olduğu gözlemlenmiştir” denildi ve yanan orman alanlarının yapılaşmaya açılması riskine dikkat çekildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu, 7 Eylül’de Gülnar’da yaşanan orman yangınıyla ilgili raporunda orman alanlarının yapılaşması riskine dikkat çekti.

Raporda, “Yangın alanları yerinde incelendiğinde özellikle bazı bölgelerin yakın çevresinde şantiye yapıları, turizm tesisleri ve konut alanlarının olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bölgede santralin inşaat aşamasından dolayı geçici olarak bölge nüfusunun arttığı ve konut alanı ihtiyacının olduğu gözlemlenmiştir.

 

Ancak bu ihtiyaçlar maalesef kentimizde son dönemde mevcut imarlı arsa vasıflı taşınmazlardan değil orman dışına çıkartılan birçok alandan sağlanması düşünülmektedir.

Bu doğrultuda orman dışına çıkartılan alanlar üzerinden sosyal konut projesi yapılması düşünülmekte ve bu amaçla çalışmalar devam etmektedir. 

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak bu kaygılardan dolayı korunarak gelecek nesillere aktarılması gereken orman alanlarını ve tarım alanlarını korumak asli görevimiz olup yangında etkilenen alanları envanterimize ekleyip gelecek süreçte bu alanlar için sürecin takipçisi olunacaktır” denildi.

 

ENERJİ NAKİL HATLARINA DİKKAT ÇEKTİLER

 

TMMOB raporunda, orman yanını yaşanan yerlerdeki enerji nakil hatlarına da dikkat çekildi.  Raporda, “Enerji nakil hatları tesis edilirken, ormanlık alanların dışında olacak şekilde veya yeraltından geçecek şekilde projelendirilmelidir. Orman bölgesinden geçen enerji nakil hatları Elektrik Kuvvetli Akım Tesis Yönetmeliğine uygun tesis edilmelidir.

Yönetmelikte belirtilen direkler ve iletkenler arası mesafeler gözden geçirilerek güvenlik sınırları yeniden belirlenmelidir. Orman bölgesinden geçen enerji nakil hatların yıllık en az bir kere periyodik bakımları zorunlu hale getirilmeli, hattın altında ağaçlar budanmalı ve altındaki otlar temizlenmelidir.

Enerji nakil hatlarının sebep olduğu yangınlardan ilgili enerji dağıtım şirketi sorumludur” denildi.

 
 

 
   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 


  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA