14:16  ADANA’DA UCUZ HALı IZDIHAMı… RUHSATSıZ MAĞAZA KAPANDı  13:49  COVID-19 BULAŞANLARı INCELEDILER: BELLI YAŞ GRUBUNDAKILERI UYARDıLAR  13:48  ATı ALAN TISAN’ı GEÇMIŞ!  13:46   “İMAR AFLARı ÖLÜME DAVETIYEDIR”  13:43  “CANıNıZıN DEĞERINI BILIN”  13:41  23 GÜNDÜR ARANıYORDU, ORMANDA CESEDI BULUNDU  13:36  MERSIN’DEKI DANA ADASı’NDA DALıŞ TURIZMI YAYGıNLAŞıYOR  13:23  MERSIN’DE AV TÜFEĞIYLE VURULAN KIŞI ÖLDÜ, 2 KARDEŞI DE YARALANDı  13:20  MERSIN’DE TELEFON DOLANDıRıCıLıĞıNı POLISIN DIKKATI ÖNLEDI  13:18  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN YENİ MERSİN İDMAN YURDU FUTBOL A.Ş.’NİN 97. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARINA KATILDI  13:17  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN ZİYARETİNE GELEN MİSAFİRLERİNİ VALİLİK MAKAMINDA KABUL ETTİ  13:14  HASADI YAPILAN KARPUZLARI BELEDİYE HALKA ÜCRETSİZ DAĞITACAK  13:11  BAŞKAN YILMAZ’DAN PERSONELİNE YÜZDE 42 ZAM  13:06  MERSIN BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, ŞEVKET SÜMER’DEKI KAÇAK HAFRIYATLARı TEMIZLEDI  13:01  BAŞKAN SEÇER, MERSIN İDMAN YURDU’NUN 97. KURULUŞ COŞKUSUNU TARAFTARLARLA BIRLIKTE YAŞADı  12:57  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN “HADI GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELIM” PROJESI BÜYÜYOR  14:15  “AL LAN DIYETINI”  14:13  MILLETVEKILI TEK TEK FIYATLARA BAKTı: İNDIRIM YOK!  14:10  MADDI MANEVI YıKıM!  14:09  “CANıMıN EN ÇOK YANDıĞı YERDEN!” 

Kırılmaz: “Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 41’dir”
   

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Örgütleri Genç İşsizliği ve Emekten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz, ülkedeki temel hak ve özgürlük ve işsizlik kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşsizliğin gençlerin kabusu olduğuna dikkat çeken Kırılmaz, “Türkiye’de işsizlik hat safhadadır. Türkiye özellikle genç işsizliğinde dünyada ön sıralarda yer almaktadır. TÜİK 2021 yıllık verilerine göre gençlerde dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 21,1, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 41’dir. Ülkemizde her iki genç kadından biri işsizdir” dedi.

 
   

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Örgütleri Genç İşsizliği ve Emekten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz, temel hak ve özgürlüklerin doğumla başladığına dikkat çekerek vatandaşın temel hakkının yaşam hakkının olduğunu belirtti. Sözlerine devam eden Kırılmaz, “Temel hak ve özgürlükler doğumla başlar, ölümle biter. En temel hakkımız yaşam hakkıdır. Bir insanın yaşamını idame ettirebilmesi için gıdaya, giyinmeye, barınmaya ihtiyacı vardır. Sağlıklı kalabilmesi için sağlıklı besinlere ihtiyacı vardır. Tedavi olabilmesi için sağlık hizmetlerinden faydalanmaya ihtiyacı vardır. Bütün bunları yapabilmesi için bir gelire yani çalışmaya ihtiyacı vardır” şeklinde konuştu.

 

Kırılmaz, “İşsizlik gençlerin kâbusu haline gelmiştir. Gençlerin işsiz kalmaları; çoğu kez kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin tek geliri olan ücretten mahrum olmalarına yol açmakta; bu durum ise kişisel gelirleri, tüketimi, tasarrufları ve milli geliri azaltmaktadır. İşsizlik bir gence sadece ekonomik sıkıntılar yaratmakla kalmıyor. İşsizliğin getirdiği psikolojik bunalımlardan dolayı ülkemizdeki gençler yaşamlarından vazgeçmektedirler. İşsizlik sorununu çözmekle sorumlu Akp iktidarı bu sorunu çözmek yerine gençlerin sorunlarını haykırdığı sosyal medyaya yasaklar getirmekle uğraşıyor. Sorunun çözülmesini istemek yerine sorunun üstünü kapatmakla meşgul oluyor. Yasaklar ülkesi haline gelmiş Türkiye’de “işsizim” diyen bir gence cep telefonu soruluyor” dedi.

 

İktidarın sarayda saltanat keyfi sürdüğünü aktaran Kırılmaz, “Her gün yeni bir zam haberi ile güne başlayan bir genç umutsuzca iş aramaya devam ediyor. Fakat bir süre sonra umudunu kaybediyor ve iş aramaktan vazgeçiyor. Gençlerin umudunu elinden alan Akp iktidarı saraylarda saltanatlarını sürerek keyfini çıkarıyor. Başlarını saraydan çıkarmıyorlar. Halkın içine giremiyorlar. Halkın tepkisinden dolayı esnaf ziyareti yapamıyorlar. Sokaktaki bir gencin elini sıkamıyorlar. Bir gencin yüzüne bakacak cesaretleri de yüzleri de yok artık. Bir kuru simidi alacak parası olmayan bir genç ailesinden para istemeye utandığı için evden çıkamazken saraylıların çocukları gemicik alıyorlar, son model arabalara biniyorlar, milyon dolarlarla oynuyorlar. Bir yanda işi olmadığı için evlenemeyen, yuva kuramayan, hiçbir sosyal aktiviteye katılamayan, sinemaya gidemeyen, bir konsere katılamayan ve bunalıma girerek intihar eden gençler, diğer yanda kolundaki saat bir işçinin 10 yıllık maaşı kadar olan saraylı çocuğu” diye konuştu.

Ülkede yoksulluğunun olduğunu aktaran Kırılmaz, “Bir yanda evladının okul pikniğine giderken çantasına koyacak yiyecek bulamayan genç anne, diğer yanda milyonluk çantalar takan, kıyafetler giyen saraylı kadınlar.. Bir yanda gündemi açlık olan, yoksulluk olan, sefalet olan gençler diğer yanda yandaşın vergi borcunu silmekle, çetelere para aktarmakla meşgul saraylı iktidar… Bir yanda akıtan çatısını onaramayan genç baba, diğer yanda altın varaklı bardaklar kullanan saraylılar… Bir yanda açlık ve ölüm diğer yanda zevk-ü sefa… Soruyoruz saraylı efendiye “gençler neden işsiz?”  “Kalite, kalifikasyon noktasında kendini ispatlıyorsa bir genç, iş bulur” diyor. İçini boşalttığın, müfredatını alt üst ettiğin, kaliteli akademisyenlerini yurtdışına gitmek zorunda bıraktığın üniversitelerden mi kaliteli eğitim alacaklar. ODTÜ fizik mezunu tezgahtarlık yapıyor. Daha ne kadar kalite kalifikasyon bekliyorsunuz. Türkiye’nin en önemli üniversitesini bitirmiş gençler simit satıyor, tezgâhtarlık yapıyor, çaycılık yapıyor. Bu işleri bulabilen gençler kendini şanslı sayıyor.  Bu düzen böyle gitmez. 20 yıllık saltanat çöktü artık. Umudunu, hayallerini, geleceğini çaldığın gençler ilk seçimde seni o sarayından çıkaracak” sözlerini kullandı.

 

 

 

 

 

kaynak:habersin mersin

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA