16:59  MEZİTLİ’DE DEMOKRASİ KONSERİ  15:53  MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TUNCER SEÇİM ÇALIŞMALARINA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR  14:57  YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH ÖZYİĞİT, “AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU YOLUNDA TAKIMIMIZIN YANINDAYIZ”  13:51  VAHAP SEÇER, GÜLNAR-BİR DERNEĞİ`NİN ‘ARABAŞI YEMEK ETKİNLİĞİ`NE KATILDI  13:11  ÖZGÜR ÖZEL:   12:06  YENİŞEHİR BELEDİYESİ`NİN `ÖĞRENCİ`YE` UYGULAMASI, 2 BİN 200 ÖĞRENCİYE ULAŞTI  10:04  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KADIN KOOPERATİF VE DERNEKLERİ İLE ÜRETİCİ KADINLARI SİLİFKE GAZİ ÇİFTLİĞİ`NDE BULUŞTURDU  10:55   AHMET SERKAN TUNCER’E DAVULTEPE’DE YOĞUN İLGİ İLE KARŞILANDI  10:48  MESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ`NE ULUSLARARASI ZİYARET  09:50  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN AKDENİZ İLÇESİNDE YAŞAYAN ÜRETİCİYE DESTEK  10:10  VAHAP SEÇER, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NİN ÖĞRENCİLERİNİ BİLGİ YARIŞMASI`NDA YALNIZ BIRAKMADI   10:05  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEN ÇOCUKLAR VE ANNELERİ İÇİN ‘DÜNYA SEVGİ GÜNÜ` ETKİNLİĞİ   13:35  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ERKEK BASKETBOL TAKIMI, İSTANBUL DEPLASMANINDAN GALİBİYETLE DÖNDÜ   10:57  BAŞKAN PALAMUT EMEKLİYLE DALGA GEÇMEYİN  10:02  ‘VAHAP SEÇER SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZİ’ AÇILDI  09:31  ÖZ: “5 BAŞLIK ALTINDA 33 PROJEMİZ HAZIR, TOROSLAR İÇİN GELİYORUZ”  23:43  SOYDAN: “MERSİN’DE SU FİYATLARINI İNDİRECEĞİZ”  14:10  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, EMEKLİ EVİ ÜYELERİNE YÖNELİK SAĞLIK SEMİNERLERİNE DEVAM EDİYOR  14:06  MURAT EMİR`DEN İLİÇ UYARISI  23:55  VAHAP SEÇER, TARSUS HALKIYLA BULUŞTU 

Silifke’nin Efes’i kışın bir başka güzel
   

Mersin’in Silifke ilçesinin Efes’i, Doğu Akdeniz’in en büyük açık hava müzesi, bölgenin önemli turizm merkezlerinden Uzuncaburç Antik Kenti, "beyaz örtü"yle kaplanan binlerce yıllık sütunları, tapınakları, kiliseleri ve anıt mezarlarıyla kış mevsiminde de ziyaretçilerini bekliyor.

 
   

Sahip olduğu tarihi dokusuyla diğer bölgelere göre daha ılıman geçen kış aylarında bile turistleri ağırlayan Uzuncaburç Mahallesi içerisindeki antik kent görenleri kendine hayran bırakıyor. Bölgenin en önemli tapınağı niteliği taşıyan ve kurulduğu dönemlerde Silifke ile Erdemli ilçeleri arasındaki çok sayıda yerleşim yerinin merkezi olarak bilinen Uzuncaburç, kendine has özellikleriyle dikkati çekiyor. Uzuncaburç’u ziyaret eden yerli, yabancı konuklar, Sütunlu Ana Cadde, Tören Kapısı, Çeşme Binası, Zeus Tapınağı, Üzüm Hevenkli Sanduka, Şans Tapınağı, Kuzey Kent Kapısı, Yüksek Burç Uzun Burç, Tiyatro, Helenistik Anıt Mezar, Antik Ana Mezarlık ve Kiliseleri görme imkanı buluyor. Silifke Turizm Derneği Başkanı Ali Küçük, Uzuncaburç’un Doğu Akdeniz’in en büyük açık hava müzesi olduğunu, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptığını kaydetti. Uzuncaburç’un ‘Diocaisereia’ Taşlık Kilikya bölgesinde bulunduğunu ifade eden Küçük, “En eski bilinen tarihi Luvi, Hitit, Babil, Lasurlulardan kalmadır. Dünyanın turizm merkezlerinden olan Uzuncaburç Ura Olba Antik Kentidir. Göksu Irmağı ve Lamas Çayı arasında kurulmuştur. Kilikya bölgesinin en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Diokaisereia şuanda bulunduğumuz Uzuncaburç, daha çok dinsel tapınma merkezi olarak tapınaklardan oluşmuş. Hristiyanlığın yayılmasıyla bu tapınaklar kiliseye çevrilerek bölgede yaşayan Hristiyanlar tarafından ibadethane olarak kullanılmıştır. 16. Yüzyılda burası Osmanlı topraklarına katılmıştır” dedi.


Sütunlu Ana Cadde, Tören Kapısı, Çeşme Binası, Zeus Tapınağı, Şans Tapınağı, Jüpiter tapınağı, Kuzey Kent Kapısı, Yüksek Burç Uzun Burç, Tiyatro, Helenistik Anıt Mezar, Kiliseler gibi birçok eserin günümüze kadar geldiğini vurgulayan Küçük, “Uzuncaburç’un her yerini tarihi kent Olba ile beraber gezdiğiniz her adımda tarihin antik izlerini bulacaksınız. Mezarlıklarda ise daha çok boğa ve üzüm figürleri kullanılmıştır. Boğa gücü üzüm de en önemli yiyeceği temsil eder” dedi.
Uzuncaburç’un küçük bir Efes olduğunu vurgulayan Küçük, “Çevresini gezdiğimizde ise Efes’ten daha büyük bir yerleşim merkezi olduğunu görürüz. Silifke’ye gelen herkesi bu güzel Antik kent olan Uzuncaburç’u gezip görmelerini tavsiye ediyorum” dedi. Uzuncaburç’un her mevsim güzel olduğuna dikkati çeken Küçük, kaşın da kar altında ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu ve ziyaretçilerini beklediğini söyledi. Uzuncaburç’u görmeye gelen ziyaretçiler ise bölgenin kışın ayrı bir güzellik taşıdığını karla beraber tarihi alanların güzelliğine güzellik kattığını belirttiler.

 

 

 

kaynak:iha

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2024 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA