23:31  22 TEMMUZ 2021 GÜNCEL CORONA VIRÜSÜ (KORONAVIRÜS) TABLOSU AÇıKLANDı: SON ZAMANLARıN EN YÜKSEK VAKA SAYıSı  23:26  SAĞLıK BAKANı FAHRETTIN KOCA IL IL AÇıKLADı! İŞTE VAKA SAYıSı EN ÇOK ARTAN ILLER  23:20  YOLCU OTOBÜSÜ ALEV ALEV YANDı  23:11  ’PAROLA AYŞE SERGIYE KATıL’ ONLINE RESIM SERGISI  14:58  SAĞLıK BAKANLıĞı MAVI TABLOYU AÇıKLADı! YÜKSELIŞE GEÇTI  14:48  MERSIN’IN BAZı KıRSAL MAHALLELERINDE VATANDAŞLARıN ELLERINDE KALAN KURBAN DERILERI KULLANıLAMAZ HALE GELDI  14:42  AKDENIZ BELEDIYESINDEN “ZORLA BAĞıŞ” IDDIASıNA YALANLAMA  14:37  TARSUS’TA 2 AYRı MOTOSIKLET KAZASıNDA 1 KIŞI ÖLDÜ, 2 KIŞI YARALANDı  14:32  NISAN, BAYRAMDA DA MERSIN BÜYÜKŞEHIR’E EMANET  14:27  BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN 2. GÜNÜNÜ TARSUS VE ÇAMLıYAYLA’YA AYıRDı  14:23  BÜYÜKŞEHIR’IN DAĞıTTıĞı HAMUR YOĞURMA MAKINELERI, GENÇ KıZLARı DA EKMEK YAPMAYA YÖNLENDIRDI  12:26  VALI ALI İHSAN SU, ŞEHIT VE GAZI AILELERI ILE BAYRAMLAŞTı  12:22  CHP MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE MECLIS ÜYESI VE AKDENIZ BELEDIYE MECLISI SERHAT SERVET DÖVENCİ, KURBAN BAYRAMı DOLAYıSıYLA MESAJ YAYıMLADı.  12:18  YÜCESOY’DAN KURBAN BAYRAMı MESAJı  12:16  PAYLAŞıMıN ALTıNA ‘NEZAKET’ YAZAN BAŞKANıN BAŞıNA GELENLER…  12:13  BAŞKAN BOZDOĞAN BELEDIYE PERSONELI ILE BAYRAMLAŞTI  12:10  YENIŞEHIR BELEDIYESI, MOBIL KESIM ALANıNDA POŞET DAĞıTTı  12:08  VATANDAŞLAR KURBAN KESIMINDE BÜYÜKŞEHIR’E GÜVENDI  12:06  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ‘BAYRAM KONSERLERI’ BAŞLADı  02:14  MARVISTA YÖNETIM KURULU BAŞKANı FERMAN BULUT, KURBAN BAYRAMı DOLAYSıYLA BIR KUTLAMA MESAJı YAYıNLADı. 
Uzm. Dr. Çapanoğlu: “Çocukların yüzde 2 ile 25inde alerjik rinit görülüyor”
   

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Murat Çapanoğlu, çocukların yüzde 225inde, erişkinlerin ise yüzde 140ında alerjik rinit görüldüğünü belirterek, alerjenlerden korunmak için evlerin sık sık havalandırılması, buhar makineleri ve yünlü yatak takımlarından, polenlerden uzak durulması uyarısında bulundu.

 
   

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Murat Çapanoğlu, çocukların yüzde 225’inde, erişkinlerin ise yüzde 140’ında alerjik rinit görüldüğünü belirterek, alerjenlerden korunmak için evlerin sık sık havalandırılması, buhar makineleri ve yünlü yatak takımlarından, polenlerden uzak durulması uyarısında bulundu.
VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Murat Çapanoğlu, son dönemlerde çocuklarda artan alerjik hastalıklarla ilgili açıklama yaptı. Alerjik astım, alerjik rinit, ürtiker, atopik dermatit, besin alerjileri gibi alerji çeşitlerini önlemek için öncelikle çevresel faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Çapanoğlu, ‘bahar nezlesi’ olarak da bilinen rinit ile ilgili bilgiler verdi. Çapanoğlu, “Rinit, burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık ile seyreden burun iltihabı durumudur. Rinit, şikayetlerinin başlaması bir tetikleyici ile olabilir. Bu tetikleyici eğer bir alerjen ise buna alerjik rinit denir. Bu, yıl boyu veya mevsimsel olabilir. Diğer rinit sebepleri ise alerjik olmayan durumlardır. Bunlar tıbbi ismi ile vazomotor, ilaç ilişkili, hormonal bozukluklara bağlı, nonalerjik rinit eozinofilik sendrom dediğimiz alerjik olmayan rinit, enfeksiyona bağlı, sebebi belli olmayan (idiopatik) rinit olarak sınıflanmaktadır” dedi.

“Çocukların yüzde 2 ile 25’inde alerjik rinit gözlenebiliyor”
Alerjik rinitin, alerjene maruziyet sonrası alerjik hücrelerin tetiklenmesi ve alerjik şikayetlerin başlamasına neden olan maddeleri salması ile başladığını dile getiren Çapanoğlu, “Çalışmalarda çocukların yüzde 225’inde, erişkinlerin ise yüzde 140’ında gözlenmektedir. Hastalığın kliniğinde hapşırık, burun kaşıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gözlenmekte, hatta kaşıntı, kızarıklık, yaşarma gibi göz şikayetleri eşlik edebilmektedir. Bu hastalarda astım, sinüzit, göz nezlesi, burunda et ve kulak iltihabı da görülebilmektedir” diye konuştu.

“Uzun süreli burun ve göz şikayeti olanlar alerji hekimine başvurmalı”
Uzun süreli ve özellikle mevsim dönemlerinde burun ve göz şikayeti olan hastaların bir alerji hekimine başvurarak tanısal açıdan değerlendirilmesi, doğru tanının konulması ve ona göre yaklaşım yapılması gerektiğini vurgulayan Çapanoğlu, “Alerjik rinit tanısında özellikle hastadan alınan şikayetleri ile ilgili öykü, ailesel alerjik hastalık öyküsü, alerjik nezlenin yaşam kalitesine etkisi, ilaç kullanımı, eşlik eden diğer hastalıklar ile ilgili öykü; tanının ilk basamağını oluşturmaktadır. Fizik muayenede burun içi ödem solukluğun ve burun tıkanıklığın tespit edilmesi, boğaz temizleme hareketi, burun üzerinde alerjik çizgi olması, göz çevresinde kızarıklık (alerjik parıltı belirtisi), hışıltı veya anormal solunum sesleri varlığı gibi bulgular yakalanabilmektedir. Sorumlu olduğu düşünülen alerjen varsa alerji testleri, kan testi ve deri testleri (prick test) ile alerjenin araştırılması planlanabilmektedir” ifadelerini kullandı.
Alerjenlerin tespit edilmesinde kullanılan deri prick testinin, polen, ev tozu, hayvan epiteli, küf mantarları gibi alerjenlerle tetiklenen alerjik nezleli hastalarda alerjeni tespit etmek için basit ve etkili bir yöntem olduğunu belirten Uzm. Dr. Çapanoğlu, 1520 dakika içinde şişlik ve kızarıklık çaplarının ölçümü ile belirlenebileceğini ve hızlı sonuç alınarak testin yüzde 95 oranında doğruluk oranına sahip olduğunu söyledi.
Alerjenlerden korunmak için evlerin sık sık havalandırılması gerektiğinin altını çizen Çapanoğlu, buhar makineleri ve yünlü yatak takımlarından, polenlerden uzak durulması, bol su ile duş alınması uyarısında bulundu.

 

kaynak:İHA

 
 

 
   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA