15:18  ERDEMLI YE ’GÜNEŞ ENERJI SANTRALI’ KURULACAK  15:16  METEOROLOJI UYARDı, ÜRETICILER ZIRAI DON NÖBETI TUTTU  15:12  KAMERALAR MERSIN’DE POLISIN GÖZÜ KULAĞı  15:09  DUŞ ALMAYA GIDEN KADıN ÖLÜ BULUNDU  15:06  TARSUS’TA ESNAFA 68 MILYON TL KREDI  15:04  DEMIR: "EMNIYET TEŞKILATıMıZıN HER ZAMAN YANıNDAYıZ"  15:01  İHRACATTA ARTıŞ REKORTMENI AHKİB  14:56  TAMER KARAALIOĞLU: “E-TICARETTE ILK ÇEYREKTE CIDDI ATıLıMLARıMıZ OLACAK”  14:53  IAEA GENEL MÜDÜRÜ GROSSI: “TEMIZ ENERJI, COVID-19 SONRASı EKONOMIK IYILEŞME ÇABALARıNıN MERKEZINDE OLMALı”  14:47  LOJISTIK SEKTÖRÜ ‘ŞOFÖR OKULU’ KURULMASı ISTIYOR  14:43  DOKTOR UÇAR, 1 YıLDA 9 OKULA KÜTÜPHANE KURULMASıNA DESTEK OLDU  14:40  BOLKAR DAĞLARıNıN KONARGÖÇER YÖRÜKLERININ YAŞAMı BELGESEL OLDU  14:32  KAYNAR: “HEPIMIZIN SILIFKE’YI DAHA IYI YERLERE TAŞıMAK  14:21  BAŞKAN YÜCESOY, MERSIN-AKKUYU, NÜKLEER SANTRAL İÇIN UYGUN DEĞILDIR!  14:10  ‘ŞINASI DEVELI MERSIN KENT ÖDÜLܒ YAZAR TURAN ALI ÇAĞLAR’A VERILDI  14:01  TOROSLAR BELEDİYESİ, YAYLALARDA ULAŞIMI RAHATLATAN YENİ YOLLAR AÇIYOR  13:55  CAN DOSTLAR DAHA GÜVENLİ VE KORUNAKLI BİR YAPIYA KAVUŞTU  11:16  MUSTAFA ESMER CENGİZ YAZDI  10:15  TARSUS BELEDİYESİ 40 KİŞİLİK EKİPLE TEMİZLİK SEFERFERLİĞİ BAŞLATTI  10:05  AKDENİZ’DE ASFALT YAMA, KALDIRIM YENİLEME VE ENGELLİ RAMPALARI YAPIMI 
Muazzez İlmiye Çığ’a ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’
   

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, geleneksel olarak her yıl belirlenen ‘Önder Kadın Ödülleri’ kapsamında 2020 Yılı Yaşam Boyu Onur Ödülünü, haziran ayında 107 yaşına giren Sümerolog, yazar ve araştırmacı Muazzez İlmiye Çığ’a verdi.

 
   

Türkiye’nin ilk Sümerologlarından biri olan tarihçi, bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ, bir ödülle daha onurlandırıldı. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, bu yılki ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Mersin’de yaşayan Çığ’a sundu. Ödül, Muazzez İlmiye Çığ’ın Mersin’deki evinden katıldığı online törenle verildi. Türkiye’den Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Hülya Yüksel ile genel merkez ve şube yönetim kurulu üyeleri ile tüm dernek üyelerinin katılımıyla düzenlenen törende, ödülü Çığ’a Mersin Şube Başkanı Şerife Arıcı Yıldız tarafından evinde takdim edildi.

“Tarihte iz bıraktınız”
Dernek Genel Başkanı Hülya Yüksel, törende yaptığı konuşmada, 2008 yılından itibaren her yıl çağdaş Türk kadınını Türkiye ve dünyada en iyi şekilde temsil eden kadınlara Önder Kadın Ödülü verdiklerini söyledi. Muazzez İlmiye Çığ’a seslenen Yüksel, “Birinci Dünya Savaşında doğumunuzla başlayan yaşam yolculuğunuzda Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu, Atatürk devrimleri olmak üzere Türkiye tarihinin en önemli anlarına tanıklık ederek Atatürk’ün hatırasını yaşatan tam bir cumhuriyet kadını olmanız, Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin ilk mezunlarından olup, mesleğinizi en iyi şekilde icra ederek, Sümerleri günümüze tanıtan Sümerolog kimliğinizle tarihte iz bırakmanız ve kelimelerle ifade edilemeyecek çalışmalarınızla ülkemizde ve dünyada Türk kadınını en iyi şekilde temsil ettiğiniz için genel merkezimiz ve 26 şubemizin oylarıyla ‘2020 Yılı Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yaşam Boyu Onur Ödülü şahsınıza verilmiştir” dedi.

“Kadın kimliğine değer katmış bir kadın olarak bize örnek oldu”
Çığ’a ödülünü takdim eden Mersin Şube Başkanı Yıldız da “Derneğimizin bu ödülünü kentimizde yaşayan ve şubemizin onursal üyesi olan Muazzez İlmiye Çığ’a takdim etmekten büyük onur duyuyoruz. Her insan doğar, yaşar ve ölür, ancak bunlardan bazıları yaşam yolculuğunda yaptıklarıyla yaşadıkları zamana, mekana ve taşıdıkları kimliğe değer katarlar. Muazzez İlmiye Çığ, cumhuriyetin aydınlanma meşalesini Atatürk’ten alarak bugünlere taşımış, aydınlanırken aydınlatmış, bilimi ve bilgiyi cesaretle paylaşmış ve savunmuş, yaşamı ve eserleriyle yaşadığı zamana, ülkemize ve kadın kimliğine değer katmış bir kadın olarak bize örnek olmuştur. Onu, bu onurlu yaşam yolculuğu için kutluyoruz” diye konuştu.

Kadınlardan, haklarını savunmaktan hiçbir zaman vazgeçmemelerini istedi
Muazzez İlmiye Çığ da ödül için teşekkür ederek, ödül kadar hatırlanmanın ve aydınlanmanın sürdürülmesinin de çok değerli olduğunu söyledi. Şu anda cumhuriyet devriminin sonuçları yönünden en yüksek dönemin yaşandığını vurgulayan Çığ, “Ben üniversiteye başladığım dönemde kadınların çoğu okur-yazar dahi değildi. Kadınlarımız, Atatürk’ün devrimleriyle eğitime erişerek meslek sahibi oldular, aydınlandılar, ekonomik ve sosyal güce sahip oldular. Bu nedenle kız çocuklarının okuması ve eğitimlerinin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Bu anlamda, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin kadınların üniversite eğitimlerini desteklemesi ve verdiği burslar çok önemli” ifadelerini kullandı. Başarısının sırrını, çok çalışmak ve çok okumak olarak açıklayan Çığ, kadınlara haklarını savunmaktan ve almaktan hiçbir zaman vazgeçmemelerini, bunun için hiç çekinmeden mücadele etmelerini öğütledi.

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA