15:18  ERDEMLI YE ’GÜNEŞ ENERJI SANTRALI’ KURULACAK  15:16  METEOROLOJI UYARDı, ÜRETICILER ZIRAI DON NÖBETI TUTTU  15:12  KAMERALAR MERSIN’DE POLISIN GÖZÜ KULAĞı  15:09  DUŞ ALMAYA GIDEN KADıN ÖLÜ BULUNDU  15:06  TARSUS’TA ESNAFA 68 MILYON TL KREDI  15:04  DEMIR: "EMNIYET TEŞKILATıMıZıN HER ZAMAN YANıNDAYıZ"  15:01  İHRACATTA ARTıŞ REKORTMENI AHKİB  14:56  TAMER KARAALIOĞLU: “E-TICARETTE ILK ÇEYREKTE CIDDI ATıLıMLARıMıZ OLACAK”  14:53  IAEA GENEL MÜDÜRÜ GROSSI: “TEMIZ ENERJI, COVID-19 SONRASı EKONOMIK IYILEŞME ÇABALARıNıN MERKEZINDE OLMALı”  14:47  LOJISTIK SEKTÖRÜ ‘ŞOFÖR OKULU’ KURULMASı ISTIYOR  14:43  DOKTOR UÇAR, 1 YıLDA 9 OKULA KÜTÜPHANE KURULMASıNA DESTEK OLDU  14:40  BOLKAR DAĞLARıNıN KONARGÖÇER YÖRÜKLERININ YAŞAMı BELGESEL OLDU  14:32  KAYNAR: “HEPIMIZIN SILIFKE’YI DAHA IYI YERLERE TAŞıMAK  14:21  BAŞKAN YÜCESOY, MERSIN-AKKUYU, NÜKLEER SANTRAL İÇIN UYGUN DEĞILDIR!  14:10  ‘ŞINASI DEVELI MERSIN KENT ÖDÜLܒ YAZAR TURAN ALI ÇAĞLAR’A VERILDI  14:01  TOROSLAR BELEDİYESİ, YAYLALARDA ULAŞIMI RAHATLATAN YENİ YOLLAR AÇIYOR  13:55  CAN DOSTLAR DAHA GÜVENLİ VE KORUNAKLI BİR YAPIYA KAVUŞTU  11:16  MUSTAFA ESMER CENGİZ YAZDI  10:15  TARSUS BELEDİYESİ 40 KİŞİLİK EKİPLE TEMİZLİK SEFERFERLİĞİ BAŞLATTI  10:05  AKDENİZ’DE ASFALT YAMA, KALDIRIM YENİLEME VE ENGELLİ RAMPALARI YAPIMI 
TTB, vaka sayılarının neden açıklanması gerektiğini 12 madde ile vurguladı
   

TTB, PCR pozitif vaka sayılarının açıklanması için Sağlık Bakanlığı’na bir kez daha çağrıda bulundu.

 
   

TTB Sağlık Bakanlığı tarafından PCR pozitif vaka sayılarının açıklanmaması ile ilgili yaptığı açıklama ile, salgınla mücadelede bu verilerin kamuoyu ile paylaşılmasının önemine vurgu yaptı. 12 maddede vaka sayısının açıklanmasının gereklerini anlatan TTB, “Covid-19 pandemisinin nasıl yayıldığına, pandeminin ne gibi bir etkiye sahip olduğuna, pandemiye karşı nasıl ilerleme kaydedebileceğimize ve alınan önlemlerin başarılı olup olmadığına dair güvenilir, küresel ve açık veri gerekir. Günlük Covid-19 PCR testi pozitif saptanan tüm vakaların açıklanması gereklidir” açıklaması yaptı.

Salgının paylaşılan resmi rakamlara göre bile hızla büyüdüğünün görüldüğü belirtilen açıklamada, vatandaşların doğru bilgi edinme hakkı olduğu vurgulandı.

12 MADDE İLE NEDEN VAKA SAYILARI AÇIKLANMALI

TTB’den yapılan açıklamada PCR pozitif vaka sayılarının açıklanması gerektiği şu 12 madde ile vurgulandı:

“1- Pozitif çıkan kişiler belirti göstermese de hastalığı bulaştırdığı için bu sayının bilinmesi önemlidir. Çevremizde her gün kaç kişi hastalığı bulaştırabilir bilinmelidir.

2- Pozitif vaka sayılarının açıklanması Dünya Sağlık Örgütü’nün talebi ve standartlarına uyum açısından önemlidir.

3- Dünyada tüm ülkeler günlük pozitif sayılarını açıklamakta ve herkesçe takip edilebilmektedir.

4- Pozitif vaka sayılarını açıklamak, günlük virüs saptanan kişi sayısı uluslararası standardına uyumun gereğidir.

5- Uluslararası camiada ülkemizde pandeminin iyi yönetildiği algısı oluşturması açısından yararlıdır.

6- Salgının gidişatını (artış/ azalış eğilimi) görmek için salgın eğrileri günlük pozitif vaka sayılarına göre çizilmektedir.

7- Ülkemizde pandeminin kontrolü için uzmanların illere göre alınan önlemlerin etkililiğini görebilmesini sağlar.

8- Uzun süren ve zahmetli olan PCR testini uygulayan laboratuvar çalışanları ve evlere giderek numuneler alan ekipler başta olmak üzere sağlık sektöründe çalışan tüm emekçilerin, yaptıklarının salgını kontrol altına almada işe yaradığını görüp motivasyonlarının yükseltilmesini sağlar.

9- Pandeminin ilk 4,5 ayındaki uygulamaya uyum açısından pozitif vaka sayıları açıklanmalıdır.

10- Halkımızın tehlikenin boyutlarını görebilmesini ve riski doğru algılayabilmesini sağlar.

11- Toplumun alınan tedbirlere daha iyi uyabilmesi için gereklidir.

12- Halkımızın pandeminin iyi yönetildiğine dair güven duymasını sağlar.”

ÇOK SAYIDA UZMANLIK DERNEĞİ İMZALADI

TTB’den yapılan açıklamaya çok sayıda uzmanlık derneği de imza atarak destek verdi. Açıklamada imzası bulunan sağlık örgütleri şöyle:

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği, Türkiye Biyoetik Derneği, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği, Patoloji Dernekleri Federasyonu, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Türk Gastroenteroloji Derneği, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, Sualtı ve Hiperbarik Tıp Derneği, Türk Göğüs Cerrahisi Derneği, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Türk Radyoloji Derneği, Türk Nöroşirürji Derneği, Türk Toraks Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Türk Oftalmoloji Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği, Acil El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Derneği, Türk Dermatoloji Derneği, Türk Klinik Biyokimya Derneği, Türkiye Romatoloji Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Türkiye Acil Tıp Derneği.

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA