18:55  SEÇER: "SIYASILER OLARAK HUZUR VE BARıŞ ORTAMıNı SAĞLAMAK ZORUNDAYıZ"  18:54  KADıNLAR TANDıR EVLERIYLE AILE BÜTÇESINE KATKı SAĞLıYOR  18:53  MERSIN’DE 60 ÜRETICIYE BIN 500 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DESTEĞI SAĞLANDı  18:52  MERSIN’DE SAHTE IÇKIDEN ÖLENLERIN SAYıSı 8’E YÜKSELDI  18:51  MDOB "TÜRK BESTECILERI KONSERI"YLE SANATSEVERLERLE BULUŞACAK  18:50  HAL KART’ıN EKIM AYı TUTARLARı HESAPLARA YATıRıLDı  18:49  TARSUS’TA BEDENSEL ENGELLI GENÇ IÇIN EVININ ÖNÜ ASFALTLANDı  18:48  TOROSLAR EDAŞ MERSIN’DEKI YATıRıMLARıNı SÜRDÜRÜYOR  18:46  TOROSLAR’DA CUMHURIYET DOĞA YÜRÜYÜŞÜ  15:43  SEÇER’İN HİZMET AŞKI…  15:42  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ÖDÜLLÜ KOMPOZISYON VE RESIM YARıŞMASı  15:41  BÜYÜKŞEHIR KARIYER MERKEZI, EKONOMIST EMRE ALKIN’I İŞ DÜNYASı İLE BULUŞTURDU  15:40  MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MEME KANSERINDE FARKıNDALıK YARATıYOR  15:39  ELEKTRIK DIREĞINE ÇARPAN OTOMOBILIN SÜRÜCÜSÜ YARALANDı  15:38  TEMIZLIK IŞÇISI KADıNDAN ÖRNEK DAVRANıŞ  15:37  SAĞLıK IÇIN 25 TON NARENCIYE DAĞıTıLDı  15:35  BAŞKAN TARHAN, CUMHURIYET KUPASı FUTBOL TURNUVASıNıN BAŞLAMA VURUŞUNU YAPTı  15:34  TARSUS BELEDIYESI GEN BANKASı’NDA ATA TOHUM SAYıSı 20 MILYONA ULAŞTı  15:30  MERSIN’DE YÜRÜTÜLEN ÇOCUK HAKLARı PROJELERI DERS KITABıNA GIRDI  18:59  MERSIN GENELINDE ASFALT ÇALıŞMALARı ARALıKSıZ SÜRÜYOR 
40 yıllık Türkmen hattat, sanatını Mersin’de sürdürüyor
   

IRAK’ın Musul kentinde yaşanan çatışmalar nedeniyle 6 yıl önce Mersin’e gelen 40 yıllık hattat Salih Al Zamo (55), hat sanatını sürdürüyor.

 
   

Türkmen Salih Al Zamo, 15 yaşındayken öğretmeninin yönlendirmesiyle hat sanatına başladı. Eğitim hayatı boyunca hat sanatı üzerine çalışmalar yapan Al Zamo, önce resim öğretmenliği ardından da milli eğitimde müfettişlik yapmaya başladı. O yıllarda hiçbir desteği olmayan Al Zamo, sanatı ile ön plana çıktı. 2014 yılına kadar görevini devam ettiren Al Zamo, yaşanan iç karışıklık nedeniyle ülkesini terk ederek, Türkiye'nin yolunu tuttu. Önce Suriye'ye buradan da Türkiye'ye geçen Al Zamo, Mersin'e geldi. Bir süre yakının yanında kalan Al Zamo ve ailesi, daha sonra merkez Akdeniz ilçesi Mesudiye Mahallesi'ndeki eve yerleşti.

BOYA VE KAĞIDINI KENDİSİ YAPIYOR

Salih Al Zamo, evin bir odasını çocukluk tutkusu olan hat sanatını devam ettirmek için atölyeye çevirdi. Burada sanatını sürdüren Al Zamo, aynı zamanda boya ve kağıdını da kendisi yapıyor. Satın aldığı toz boyaları ağaç reçinesi suyu ile karıştıran Al Zamo, içine bir parça da bal koyarak, boya kıvamı almasını sağlıyor. Al Zamo, kullandığı kağıtları ise çay veya kahve ile yıkayarak renk almasını sağlıyor.

Yaklaşık 100'den fazla eserin altına imza atan Salih Al Zamo, Mersin, Ankara, Adana ve birçok şehirde sergi açtı. Bir eseri de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen Al Zamo, en büyük isteğinin Türk kimliği alabilmek olduğunu dile getirdi. 

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA