19:20  ERDEMLI BELEDIYESI BAKıM ÇALıŞMALARıNı SÜRDÜRÜYOR  19:19  GÜLIZAR BIÇER KARACA: “BAROLAR ADALET MÜCADELESIDIR”  19:17  MERSIN’DE PARK VE BAHÇELER EKIPLERI, METRUK VE MEZBELE GÖRÜNÜMDEKI BOŞ ARAZILERI TEMIZLIYOR  19:15  MAĞAZADA UNUTULAN ALTıN DOLU ÇANTAYı ÇALDı  19:13  MERSINLI GAZETECI ENDER ERDEMIL HAYATıNı KAYBETTI  19:12  BÜYÜKŞEHIR BAŞKAN VEKILI GÜLCAN KıŞ, İLBANK GENEL KURULU’NA KATıLDı  19:09  CHP’LI ANTMEN "BIZ BIZE YETERIZ TÜRKIYEM" KAMPANYASıNDA TOPLANAN PARALARı SORDU  19:07  YAŞLı ADAMDAN 35 GÜNDÜR HABER ALıNAMıYOR  19:06  BAŞKAN YıLMAZ, YENI ENCÜMEN ÜYELERIYLE İLK TOPLANTıSıNı YAPTı  19:03  MERSIN’DE SCOOTERLı ZABıTALAR DEVRIYEDE  19:02  ÖLMEK İSTEYEN KADıNı IRMAĞA ATLAYıP KURTARDı  19:01  ZABıTADAN SAHILDE ÇEKIRDEK DENETIMI  18:59  LISE LABORATUVARıNDAKI PATLAMADA HAYATıNı KAYBEDEN ÖĞRETMEN TOPRAĞA VERILDI  18:56  MERSIN’DE "MERDIVEN ALTı" PEYNIR ÜRETIMI YAPıLAN DEPOYA BASKıN  12:11  CHP LIDERINDEN ESEN’IN AILESINE GEÇMIŞ OLSUN TELEFONU  10:44  MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI TEMMUZ AYı MECLIS TOPLANTıSı BIRINCI BIRLEŞIMI: TAMAMLANDı   10:42  CKD MERSIN ŞUBE BAŞKAN VE KURULU İSTIFA ETTI  17:15  GÜLNAR’DA "KONTROLLÜ" BELEDIYE MECLIS TOPLANTıSı  17:12  MERSIN’DE ASKER UĞURLAMA EĞLENCE VE KONVOYLARıNA KESINLIKLE İZIN VERILMEYECEK  17:10  TOROSLAR’DA 4 AYDA 6 BIN TON SıCAK ASFALT DÖKÜLDÜ 
CHP Youtube’daki Çocuk İstismarını Meclise Taşıdı
   

Video paylaşım platformu Youtube’da bazı kanallarda çocuklara yönelik cinsel istismarı meşrulaştıran videoların ortaya çıkması sonrası CHP konuyu Meclise taşıdı.

 
   

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, video paylaşım sitesi YouTube'da 500 binden fazla aboneye sahip, 190 milyondan fazla izlenen "Gerçek Hikayeler" isimli kanalda açık şekilde çocuk istismarı yapıldığını ve bu istismarların da normalleştirildiğinin ortaya çıktığını belirterek “Bu kanallarda yer alan videoların yüksek izlenme sayıları ve videolara yapılan birçok yorum, olayın tehlikesinin boyutlarını açık şekilde göstermektedir.  Bu kanalları kuranların çok açık şekilde 12 ve 18 yaş arası çocuk kitleyi hedef seçtiği ve çocuk bedeni üzerinden para kazanan bu kişilerin yine bunları özellikle çocuklara izleterek izlenme üzerinden ayrıca bir rant sağladığı tespit edilmiştir” dedi.

 

Antmen, önergesinde bahsi geçen kanalla birlikte yine benzer şekilde içerikler paylaşan “İşte benim hikayem”, “hikayem bitmedi”, “bu benim hikayem”, “hayatın penceresi” ve “yalnız değilsin” isimli kanalların yayınladıkları videolarda "Annem başka biri için ailemizi terk etti", "Eski sevgilimi yeniden kazanmak için hamileymiş gibi davrandım", "15 yaşında hamile kaldım" gibi çocuk istismarını meşrulaştıran içeriklere rastlandığını ifade etti.

CHP’li Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– Akıllı telefon ve bilgisayar ortamında çocuklar başta olmak üzere herkesin rahatça ulaşabildiği ve çocuk istismarını normalleştiren bu kanalların kapatılmasıyla ilgili hangi çalışmalar yürütülmektedir? Bu kanalların sorumluları hakkında hukuki süreç başlatılmış mıdır? Varsa ne aşamadadır?

– Bu kanallara toplama ulaşan ve bu içerikleri izleyen çocukların sayısı kaçtır? Bu çocukların, bahsi geçen kanallar nedeniyle uğradığı suiistimal zararlarının giderilmesi için bakanlık olarak herhangi bir çalışma yürütecek misiniz? Bu konuda ailelerin ve çocuk yakınlarının bilinçlendirilmesi konusunda ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

– Son beş yılda, bakanlığınıza konuyla ilgili gelen şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetlerin kaçı değerlendirilmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır?

– Son beş yılda, sosyal medya hesapları ve internet siteleri üzerinden çocuk istismarı yaptığı tespit edilen kaç hesap bulunmuştur? Yine son 5 yılda; çocuk istismarını ve şiddeti meşrulaştırdığı tespit edilen kaç hesap, adres ve kanal kapatılmıştır?

– 2015 Ocak ayı ila 2020 Haziran ayı arasında istimara uğrayan kaç çocuk tespit edilmiştir? Bu çocuklara yapılan psikolojik ve sosyal destekler nelerdir?

– Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2015 Ocak ayı ila 2020 Haziran ayı arasında istimara uğrayan kaç çocuğun davasına müdahil olmuştur? Bu davaların sonuçları nelerdir?

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA