17:23  BEBEĞI HAYATA DÖNDÜREN SAĞLıK EKIBINE PLAKET  17:21  DEPREMDE KALP KRIZI GEÇIREN KÖPEK MERSIN’DE TOPRAĞA VERILDI  17:18  MERSIN’DE DENIZDE KAYBOLAN BEKÇI 15 GÜNDÜR ARANıYOR  17:16  EVDE ÇıKAN YANGıNDA ÖLDÜ  17:15  MERSIN ERDEMLI KENT MERKEZINDE İŞYERI YANGıNı  17:14  MERSIN’DE 14 YAŞıNDAKI KıZ ÇOCUĞUNA İSTISMAR İDDIASı  17:12  KURTARMA ÇALıŞMALARı İÇIN MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI EKIPLERI ELAZıĞ’DA  17:11  SEÇER: "METRO PROJESINE İNANıYORUM, ARKASıNDAYıM"  17:10  MERSIN’IN AKDENIZ İLÇESINDEKI TURGUTREIS MAHALLESI RISKLI ALAN İLAN EDILDI  17:07  MERSIN BÜYÜKŞEHIR, DEPREM BÖLGESINE YIYECEK VE GIYECEK GÖNDERDI  17:11  MERSIN RAYLı SISTEM İÇIN HEDEF 2020’DE İLK KAZMAYı VURMAK  17:09  MERSIN’DEKI BIR CAFE’DE HZ. İSA VE HZ. MERYEM ANA FIGÜRLÜ TARIHI DEĞERE SAHIP OLDUĞU TAHMIN EDILEN TABLO ELE GEÇIRILDI  17:07  MERSIN SILIFKE YEŞILOVACıK’TA KI KAZADA YASIN KARATAŞ HAYATıNı KAYBETTI  17:06  2 METREYI AŞKıN BUZ SARKıTLARı TEHLIKE OLUŞTURUYOR  17:03  BAŞKAN SEÇER, "PERSONEL KONUSUNDA VICDANıM RAHAT"  21:16  ÜRETICI KADıNLAR ’E-TICARET’ İLE DÜNYAYA AÇıLıYOR  21:15  MERSIN’IN TARSUS İLÇESINDEKI ST. PAUL KILISESI YAKıNLARıNDAKI 2 KATLı BINADA YANGıN  21:12  MERSIN’DE MER-EK BÜFELERI KADıNLARA EMANET  21:08  MERSIN’DE ENGELLI ÇOCUKLARıN ANNELERINE DIKIŞ KURSU  21:06  CHP ERDEMLI’DE YENI İLÇE BAŞKANı BELLI OLDU 
Mersin Raylı Sistem İçin Hedef 2020’de İlk Kazmayı Vurmak
   

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, düzenlediği “Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı”nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

 
   

Başkan Seçer, raylı sistem inşaatı için ilk kazmayı 2020 yılı içinde vuracaklarını belirterek, “Türkiye’de ilk kez, hem inşaatı hem finansı bir arada bir ihaleyi gerçekleştiriyoruz. Önemli bir rağbet var. Sakın demeyin ki ‘Sayın Başkan hayal aleminde’. Hayır. Bu projeye rağbet var. Çok iddialı konuşuyorum. Çok saygın firmalara biz bu işi vereceğiz. 2020’de ilk kazmayı vuracağız. Bu sadece bir ulaşım projesi değil. Mersin’e değer katacağız. Şu anda sadece Türkiye değil, dünya Mersin’i konuşuyor” dedi. Başkan Seçer, ihale bedelinin en az yüzde 50’sinin Mersin piyasasında kalacağını, “Direkt ya da dolaylı 8 bin insan buradan faydalanma imkanı bulacak” dedi.
Projenin ana hattı olan Mezitli-Gar arasında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda 13.5 kilometrelik bir hat öngörülüyor. Projede, Fuar Merkezi’nden Mersin Üniversitesi’ne 7 bin 247 metrelik tramvay hattı, eski otogardan Şehir Hastanesi ve otogara 8 bin 891 metrelik hafif raylı sistem hattı kurulması ve bu 2 hattın ana hatta entegre edilmesi yer alıyor. Yani bu projeyle Mezitli’den metroya binen bir kişi, başka bir araca binmesine gerek kalmadan Şehir Hastanesi’ne ve otogara ulaşabilecek. Projede günlük 206 bin yolcunun metro, tramvay ve hafif raylı sistem ile taşınması öngörülüyor. 2030 yılında kent içi ulaşımın yüzde 70’inin raylı sistemle yapılması da hedefler arasında. Proje tamamlandığında Mersin’deki sistem Türkiye’nin en büyük dördüncü raylı sistemi olacak.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı”nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Başkan Seçer, hem inşaatı, hem finansmanı bir arada olan bir ihale yönteminin ilk kez Mersin’de deneneceğini belirterek, “2020’da ilk kazmayı vuracağız” dedi. Çok saygın firmalara bu işi vereceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Bu projeyle Mersin’e değer katacağız. Şu anda sadece Türkiye değil, dünya Mersin’i konuşuyor” dedi. Başkan Seçer, ihale bedelinin en az yüzde 50’sinin Mersin piyasasında kalacağını, “Direkt ya da dolaylı 8 bin insan buradan faydalanma imkanı bulacak” dedi.
Tanıtım toplantısına yoğun katılım
Mersin Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık 2019 tarihinde raylı sistem projesinin birinci fazı için ihaleye çıkmıştı. O günden bu yana Mersin kamuoyunun merakla beklediği projenin ayrıntılarını Başkan Vahap Seçer ve müşavir firma yetkilileri kamuoyuyla paylaştı.
İlçe belediye başkanları, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri başkanlarının yanı sıra çok sayıda gazetecinin katıldığı tanıtım toplantısında söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bugün bizim için ve Mersin için önemli bir gün. Yatırımlar açısından baktığınız zaman tarihi bir günü yaşıyoruz. Sadece Mersin’in değil, bölgemizin en önemli, en değerli projesinin bilgilendirme toplantısını yapıyoruz” diye konuştu.
“Mersin için gecikmiş bir proje”
Raylı sistemin dünyada eski bir ulaşım modeli olduğunu, dünyada saygın, metropol, marka kent olup da raylı sistemi olmayan bir kent kalmadığını ifade eden Başkan Seçer, İstanbul’un 32 yıl önce metro ile tanıştığını, Mersin’in emsali olan Konya, Eskişehir, Gaziantep gibi illerde de yakın zamanda raylı sistemler kurulduğunu kaydetti. Başkan Seçer, şöyle devam etti:
“Gecikmiş bir proje olarak değerlendiriyoruz. Mersin önemli tarihi, kültürel birikimi olan çok önemli ekonomik potansiyeli olan bir kent. Bakın bu birikim bir gün patlayacak. Çok önemli birikimlerimiz var. Sanayi, tarım, turizm, lojistik, inanılmaz bir potansiyel. Biz yine çok paradoksal bir şekilde Türkiye’nin yoksulluk haritasına baktığımız zaman en önce görülen kentiyiz. Ufkumuzun açık olması lazım. Bizim gelecek 50 yılın projeksiyonunu yapmamız lazım. Metro dediğiniz bugün yapınca yarın güncelliği ortadan kalkan bir proje değil. 18. yüzyıldan, 200 yıl önceden bahsediyoruz. Bugün hala geçerliliğini koruyor. Berlin’de, Moskova’da, Paris’te, Londra’da hala güncelliğini koruyor, çünkü kente değer katmış.”

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
  
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA