12:54  BABASıNıN ÖLDÜREN ZANLı TUTUKLANDı  12:52  YOLA DÖKÜLEN MAZOT KAZAYA NEDEN OLDU: 2 YARALı  12:49  BAŞKAN SEÇER, AKDENIZ BÖLGESI MUHTAR TEMSILCILERI İLE BULUŞTU  12:45  1800 YıLLıK YAZıTTA DEFINECI TAHRIBATı  12:37  BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESINDEN, YAĞDA MAHALLESI SAKINLERINE SPOR EKIPMANı DESTEĞI  15:26  AKDENIZ BELEDIYESI KURBAN BAYRAMı’NA HAZıR  15:24  MERSIN’DE 55 GÜNDÜR KAYıP OLAN YAŞLı ADAMıN CESEDI BULUNDU  15:22  TOROSLAR’DA KURBAN SATıŞ YERLERI İLAÇLANDı  15:19  NEŞET TARHAN: ‘KURBAN BAYRAMıMıZı, TEDBIRI ELDEN BıRAKMADAN KUTLAYALıM’  15:16  BAŞKAN SEÇER’DEN KURBAN BAYRAMı MESAJı  15:14  BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, HEDIYE VE ŞEKERLERLE ÇARŞı ESNAFıNıN KAPıSıNı ÇALDı  11:56  BAŞARıLı İŞ ADAMı ŞAHIN KıRBıYıK KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı  19:23  BAŞKAN GÜLTAK, 15 AYLıK HIZMET DÖNEMINI DEĞERLENDIRDI  19:19  ALI MAHIR BAŞARıR’DAN KURBAN BAYRAMı MESAJı  19:14  AKDENIZ KATı ATıK BIRLIĞI, GENEL KURUL’DA TASFIYE EDILDI  19:11  MERSIN’DE KURBAN BAYRAMı ÖNCESI TRAFIK DENETIMI  19:10  KıLıÇDAROĞLU’NDAN ŞEHIT ASKERLERIN AILELERINE BAŞSAĞLıĞı TELEFONU  19:08  MDOB ARKEOLOJI MÜZESI KONSERIYLE SANATSEVERLERLE BULUŞTU  18:44  İŞTE KESINLEŞEN CHP PARTI MECLISI LISTESI  15:52  BAŞKAN YıLMAZ, YAYLALARDA İNCELEME YAPTı 
Mersin Raylı Sistem İçin Hedef 2020’de İlk Kazmayı Vurmak
   

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, düzenlediği “Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı”nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı.

 
   

Başkan Seçer, raylı sistem inşaatı için ilk kazmayı 2020 yılı içinde vuracaklarını belirterek, “Türkiye’de ilk kez, hem inşaatı hem finansı bir arada bir ihaleyi gerçekleştiriyoruz. Önemli bir rağbet var. Sakın demeyin ki ‘Sayın Başkan hayal aleminde’. Hayır. Bu projeye rağbet var. Çok iddialı konuşuyorum. Çok saygın firmalara biz bu işi vereceğiz. 2020’de ilk kazmayı vuracağız. Bu sadece bir ulaşım projesi değil. Mersin’e değer katacağız. Şu anda sadece Türkiye değil, dünya Mersin’i konuşuyor” dedi. Başkan Seçer, ihale bedelinin en az yüzde 50’sinin Mersin piyasasında kalacağını, “Direkt ya da dolaylı 8 bin insan buradan faydalanma imkanı bulacak” dedi.
Projenin ana hattı olan Mezitli-Gar arasında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda 13.5 kilometrelik bir hat öngörülüyor. Projede, Fuar Merkezi’nden Mersin Üniversitesi’ne 7 bin 247 metrelik tramvay hattı, eski otogardan Şehir Hastanesi ve otogara 8 bin 891 metrelik hafif raylı sistem hattı kurulması ve bu 2 hattın ana hatta entegre edilmesi yer alıyor. Yani bu projeyle Mezitli’den metroya binen bir kişi, başka bir araca binmesine gerek kalmadan Şehir Hastanesi’ne ve otogara ulaşabilecek. Projede günlük 206 bin yolcunun metro, tramvay ve hafif raylı sistem ile taşınması öngörülüyor. 2030 yılında kent içi ulaşımın yüzde 70’inin raylı sistemle yapılması da hedefler arasında. Proje tamamlandığında Mersin’deki sistem Türkiye’nin en büyük dördüncü raylı sistemi olacak.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı”nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Başkan Seçer, hem inşaatı, hem finansmanı bir arada olan bir ihale yönteminin ilk kez Mersin’de deneneceğini belirterek, “2020’da ilk kazmayı vuracağız” dedi. Çok saygın firmalara bu işi vereceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Bu projeyle Mersin’e değer katacağız. Şu anda sadece Türkiye değil, dünya Mersin’i konuşuyor” dedi. Başkan Seçer, ihale bedelinin en az yüzde 50’sinin Mersin piyasasında kalacağını, “Direkt ya da dolaylı 8 bin insan buradan faydalanma imkanı bulacak” dedi.
Tanıtım toplantısına yoğun katılım
Mersin Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık 2019 tarihinde raylı sistem projesinin birinci fazı için ihaleye çıkmıştı. O günden bu yana Mersin kamuoyunun merakla beklediği projenin ayrıntılarını Başkan Vahap Seçer ve müşavir firma yetkilileri kamuoyuyla paylaştı.
İlçe belediye başkanları, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri başkanlarının yanı sıra çok sayıda gazetecinin katıldığı tanıtım toplantısında söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bugün bizim için ve Mersin için önemli bir gün. Yatırımlar açısından baktığınız zaman tarihi bir günü yaşıyoruz. Sadece Mersin’in değil, bölgemizin en önemli, en değerli projesinin bilgilendirme toplantısını yapıyoruz” diye konuştu.
“Mersin için gecikmiş bir proje”
Raylı sistemin dünyada eski bir ulaşım modeli olduğunu, dünyada saygın, metropol, marka kent olup da raylı sistemi olmayan bir kent kalmadığını ifade eden Başkan Seçer, İstanbul’un 32 yıl önce metro ile tanıştığını, Mersin’in emsali olan Konya, Eskişehir, Gaziantep gibi illerde de yakın zamanda raylı sistemler kurulduğunu kaydetti. Başkan Seçer, şöyle devam etti:
“Gecikmiş bir proje olarak değerlendiriyoruz. Mersin önemli tarihi, kültürel birikimi olan çok önemli ekonomik potansiyeli olan bir kent. Bakın bu birikim bir gün patlayacak. Çok önemli birikimlerimiz var. Sanayi, tarım, turizm, lojistik, inanılmaz bir potansiyel. Biz yine çok paradoksal bir şekilde Türkiye’nin yoksulluk haritasına baktığımız zaman en önce görülen kentiyiz. Ufkumuzun açık olması lazım. Bizim gelecek 50 yılın projeksiyonunu yapmamız lazım. Metro dediğiniz bugün yapınca yarın güncelliği ortadan kalkan bir proje değil. 18. yüzyıldan, 200 yıl önceden bahsediyoruz. Bugün hala geçerliliğini koruyor. Berlin’de, Moskova’da, Paris’te, Londra’da hala güncelliğini koruyor, çünkü kente değer katmış.”

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
  
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2020 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA