14:01  DEPREMZEDE KADINLARDAN YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÖZYİĞİT`E TEŞEKKÜR ZİYARETİ  13:58  TARSUS`TA KENT MEYDANI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR  13:55  MEZİTLİ BELEDİYESİ`NDE PERSONELE 18 BİN LİRA PROMOSYON  11:44  SAĞLIK ALANINDA 21 ÖRGÜT BİR ARAYA GELDİ... AİLE HEKİMLERİ 1-2 AĞUSTOS`TA İŞ BIRAKACAK  11:41  MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN MAHALLE MUTFAKLARI`NDA 2 MİLYON PAKET YEMEK, DAR GELİRLİYE ULAŞTI  10:24  TARSUS DOĞA PARKI SAKİNLERİNE, FISKİYELİ VE BUZLU MEYVELİ SERİNLİK  10:18  MESKİ, SİLİFKE ATIKSU ARITMA TESİSİ REVİZYON İŞİNİ TAMAMLIYOR  12:58  MERSİN BÜYÜKŞEHİR KURS MERKEZLERİNİN YKS’DEKİ BAŞARISI DEVAM EDİYOR  11:23  YAŞ MEYVE SEBZENİN LİDERİ AKİB, ‘KALİTELİ TÜRK MALI’ ALGISINI GÜÇLENDİRİYOR  20:36  MERSİN BAROSU: “KAMU VİCDANINI RAHATSIZ EDEN KARARIN ÇIKMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”  10:27  GÜLNAR VE AYDINCIK’TA BAŞKAN SEÇER’E YOĞUN İLGİ  01:24  MTSO EMLAK KOMİTESİ TAKDİR TOPLUYOR  00:11  MESKİ MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI  00:01  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI 1. BİRLEŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ  23:37  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAYI EKMEN: “MERSİN DÜNYANIN LOJİSTİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”  22:16  MERSİN’E BÜYÜK MÜJDE.. 5. OSB GELİYOR  22:06  BAŞKAN YILMAZ; “ENGELLERİ SEVGİYLE AŞIYORUZ”  21:59  “KADINLAR, ANNELER İÇİN SÖYLEYECEK”  19:01  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, LOOP TABANLI KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ VE DEĞİŞKEN MESAJ SİSTEMİ`Nİ HAYATA GEÇİRDİ  18:50  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLARIN ETKİNLİK TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ  

KILIÇER, AKİB’İN YENİ KOORDİNATÖR BAŞKANI OLDU
   

Türkiye’nin ihracatına 82 yıldır güç veren Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) yeni dönem Koordinatör Başkanı, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer oldu.

 
   

Türkiye’nin ihracatına 82 yıldır güç veren Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (AKİB) yeni dönem Koordinatör Başkanı, Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer oldu. Koordinatör Başkanlık görevini Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’dan devralan R. Onur Kılıçer, “Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünü kutlayacağımız 2023'ü ihracatta mümkün olan en iyi performansla tamamlamak için çalışacağız.” dedi.

Başkanlar Kurulu çevrimiçi toplantısında yeni görevlendirmeler yaptı
Demir ve demir dışı metaller, hazır giyim ve konfeksiyon, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, tekstil ve hammaddeleri ile yaş meyve sebze sektörlerinde faaliyet gösteren ihracatçı firmaların çatı kuruluşu olan AKİB’in Başkanlar Kurulu toplantısında 1 yıl süre ile görev yapacak Koordinatör Başkan ve Koordinatör Başkan Yardımcıları belirlendi.Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer, AKİB Koordinatör Başkanı seçildi. AKİB Koordinatör Başkan Yardımcılığı görevlerine ise Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan ve Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş getirildi.

AKİB Koordinatör Başkanlığı görevini R. Onur Kılıçer’e devredip başarılar dileyen ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık tarihinin 82 yılında var olan AKİB, zor geçen 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18 artış sağlayarak 19 milyar 295 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Küresel ticarette ortaya çıkan krizleri fırsata dönüştürerek köklü mazimizde en yüksek ihracat değerine eriştik. AKİB olarak cumhuriyetimizin yeni yüzyılında da omuz omuza çalışarak ihracatla yükselen Türkiye vizyonuna güç vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Yerinde ve zamanında hamlelerle süreci lehimize döndürmeye gayret edeceğiz”
Türk mobilyasının marka değerini yükselten ve pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik faaliyetlerin yanı sıra KOBİ ölçeğindeki işletmelerin ihracat ailesine katılması için önemli projelere imza atan AKAMİB’de 2018 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Kılıçer, Tosyalı’yaKoordinatör Başkan olarak yaptığı çalışmalardan dolayı şükranlarını sundu. 2023’ün tüm dünya için zor geçtiğini, küresel ekonominin genel gidişatındaki değişimleri yakından takip ederek yerinde ve zamanında hamlelerle süreci AKİB ihracat ailesinin lehine döndürmenin gayretinde olacaklarını, sorumluluk bölgesindeki illerde deprem felaketinin açtığı yaraları sarmaya devam edeceklerini vurgulayan AKİB Koordinatör Başkanı R. Onur Kılıçer şöyle konuştu: “Avrupa ve ABD pazarlarında devam eden parasal sıkılaşma politikaları nedeniyle talep durgunluğunun derinleştiği bir dönemden geçiyoruz. Maliyet artışları da küresel arenada rekabetçiliğimizi olumsuz etkiliyor. Nisan ayından itibaren sanayide kullanılan doğal gaz ve elektriğe yapılan indirimler sayesinde ihracatçılarımızın eli güçlenecek. Diğer yandan deprem kaynaklı ihracat kayıplarını telafi etmek için ihracatçı firmalarımız dayanışma içinde devletimizin sağladığı desteklerle toparlanmanın gayretini gösteriyor. Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünü kutlayacağımız 2023'ü ihracatta mümkün olan en iyi performansla tamamlamak için çalışacağız.” dedi. 

“Nisan ayında 1,17 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik”
AKİB’in nisan ayı ihracat performansını da açıklayan Koordinatör BaşkanR.Onur Kılıçer, bu dönemde 1 milyar 176 milyon dolarlık dış satıma imza attıklarını bildirdi. AKİB’in nisan ayı ihracatında lokomotif sektörlerin kimya, demir-çelik, hububat ve bakliyat olduğunu belirten Başkan Kılıçer, şunları söyledi: “Nisan ayında tutar bazında en fazla ihracatı 361,8 milyon dolar değer ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz gerçekleştirdi. Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz 249,8 milyon dolar değer ile ikinci, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birlimiz yüzde 168,3 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı. Yine bu ayda Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz performansını yüzde 10 artırarak 116,8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları 88,4 dolarlık, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz 82,8 milyon dolarlık, Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz 28,6 milyon dolarlık, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz 26,8 milyon dolarlık ihracata imza attı. Söz konusu dönemde bölge ihracatımızı ülkelere göre değerlendirdiğimizde en yüksek rakamlara Irak, İtalya ve Rusya pazarlarında ulaştık. Irak’a 124 milyon dolarlık, İtalya’ya 94 milyon dolarlık ve Rusya’ya 74 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İhracat hacminde en yüksek artışları ise Suudi Arabistan, Rusya, İtalya, Romanya ve Ukrayna pazarlarında yakaladık.”

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2023 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA