14:01  DEPREMZEDE KADINLARDAN YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÖZYİĞİT`E TEŞEKKÜR ZİYARETİ  13:58  TARSUS`TA KENT MEYDANI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR  13:55  MEZİTLİ BELEDİYESİ`NDE PERSONELE 18 BİN LİRA PROMOSYON  11:44  SAĞLIK ALANINDA 21 ÖRGÜT BİR ARAYA GELDİ... AİLE HEKİMLERİ 1-2 AĞUSTOS`TA İŞ BIRAKACAK  11:41  MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN MAHALLE MUTFAKLARI`NDA 2 MİLYON PAKET YEMEK, DAR GELİRLİYE ULAŞTI  10:24  TARSUS DOĞA PARKI SAKİNLERİNE, FISKİYELİ VE BUZLU MEYVELİ SERİNLİK  10:18  MESKİ, SİLİFKE ATIKSU ARITMA TESİSİ REVİZYON İŞİNİ TAMAMLIYOR  12:58  MERSİN BÜYÜKŞEHİR KURS MERKEZLERİNİN YKS’DEKİ BAŞARISI DEVAM EDİYOR  11:23  YAŞ MEYVE SEBZENİN LİDERİ AKİB, ‘KALİTELİ TÜRK MALI’ ALGISINI GÜÇLENDİRİYOR  20:36  MERSİN BAROSU: “KAMU VİCDANINI RAHATSIZ EDEN KARARIN ÇIKMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”  10:27  GÜLNAR VE AYDINCIK’TA BAŞKAN SEÇER’E YOĞUN İLGİ  01:24  MTSO EMLAK KOMİTESİ TAKDİR TOPLUYOR  00:11  MESKİ MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI  00:01  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI 1. BİRLEŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ  23:37  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAYI EKMEN: “MERSİN DÜNYANIN LOJİSTİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”  22:16  MERSİN’E BÜYÜK MÜJDE.. 5. OSB GELİYOR  22:06  BAŞKAN YILMAZ; “ENGELLERİ SEVGİYLE AŞIYORUZ”  21:59  “KADINLAR, ANNELER İÇİN SÖYLEYECEK”  19:01  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, LOOP TABANLI KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ VE DEĞİŞKEN MESAJ SİSTEMİ`Nİ HAYATA GEÇİRDİ  18:50  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLARIN ETKİNLİK TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ  

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE YENİDEN UMUT OLDU
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat depreminin ardından Mersin’e gelen depremzedeler içinverdiği barınma desteğinin yanı sıra öğrencilere verdiği eğitim hizmetleri ile gençlerin umudu oldu.Hatay’dan Mersin’e gelen Miray Yeşil Bahap ve Malik Mert Atasoy, Büyükşehir’in barınma alanlarında yaşarken, yine Büyükşehir’in Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde YKS’ye hazırlanıyor. Depremden sonra gelecekleri için karamsarlığa düşenve YKS’ye hazırlanamama korkusu yaşayan Miray ve Mert’in umudu Büyükşehir’in destekleri ile yeniden yeşerdi.

 
   

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat depreminin ardından Mersin’e gelen depremzedeler içinverdiği barınma desteğinin yanı sıra öğrencilere verdiği eğitim hizmetleri ile gençlerin umudu oldu.Hatay’dan Mersin’e gelen Miray Yeşil Bahap ve Malik Mert Atasoy, Büyükşehir’in barınma alanlarında yaşarken, yine Büyükşehir’in Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde YKS’ye hazırlanıyor. Depremden sonra gelecekleri için karamsarlığa düşenve YKS’ye hazırlanamama korkusu yaşayan Miray ve Mert’in umudu Büyükşehir’in destekleri ile yeniden yeşerdi.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından depremzedeler için kucak açan Mersin Büyükşehir Belediyesi verdiği barınma ve temel ihtiyaç hizmetlerinin yanı sıra öğrenciler için verdiği eğitim destekleri ile de depremzede gençlere umut oluyor. Deprem sonrasıHatay’dan Mersin’e gelerek Büyükşehir’in barınma alanlarında yaşamını sürdüren Miray Yeşil Bahap ve Malik MertAtasoy, yine Büyükşehir’in Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde YKS’ye hazırlanıyor. Miray ve Mert’in deprem nedeniyle yitirdikleri geleceğe dairumutları Mersin’de yeniden filizlenirken, hayallerini gerçekleştirmek için YKS’ye daha hevesli çalışıyorlar.

YKSiçin artık daha umutlular

Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan ve Merkez Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde sınava hazırlanmaya devam eden Miray ve Mert, depremin ardından yaşadıkları travmatik durumu, Büyükşehir’in destekleri ile aşmaya çalışıyor. Ailesi ile birlikte Samandağ’dan gelen Miray ve Başkan Seçer’in depremzede öğrencilere ücretsiz kurs merkezi desteği tweeti üzerine Antakya’dan gelen Mert’in umudu yeniden yeşerdi.İkili, dersin dışında kalan boş zamanlarını ise gitar çalarak, kitap okuyarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek değerlendiriyor.

“Kurs merkezinin yardımıyla kendime geldim”

Miray Yeşil Bahap, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumak istiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Erkek Öğrenci Yurdu’nda ailesiyle kalan Miray, aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde YKS sınavına hazırlanıyor.

Bahap, Mersin’e geldiği ilk süreci ve verilen hizmetlerin kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlatarak,“İlk başlarda çok zorluydu. İlk birkaç hafta o psikoloji ile çalışamadım ama burada hocaların yardımıyla, kurs merkezinin yardımıyla kendime geldim. Hatta sınavlarda iyi dereceler de yapmaya başladım. Şu anda iyiyim. Yurt açısından çok rahatız. İlk geldiğimizden günden beri bizimle çok ilgilendiler. Öğretmenler de çok cana yakınlar. Hatta burada çalışırken bile bize yardımcı oluyorlar. Arada gelip bizi yokluyorlar ya da biz onlara soru götürebiliyoruz. Kurs merkezinde ise istediğim zaman özel ders alabiliyorum. Sınavlar konusunda da bir problemim yok. Arkadaşlarımla beraberim, orada yeni arkadaşlar edindim. Orada gayet rahatım, memnunum” dedi.

“Belediyenin sağladığı hizmetler beni çok şaşırttı”

Mersin’e alıştığını ve çok sevdiğini söyleyen söyleyen Bahap, “Mersin’e ilk geldiğimde ‘Türkiye dışında çok ayrı bir medeniyet’ dedim. Belediyenin sağlamış olduğu kurs merkezi ve erkek yurdu beni gerçekten şok etti. Belediyenin bu kadar  şeyle ilgilenmesine çok da şaşırdım.Çünkü ben Hatay’da hiç böyle bir şey görmedim. Adana’da falan da kalıyordum. Arada başka şehirlere de, dayıma teyzeme gidiyordum ve böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Şaşırdım. Böyle ilgilenilmesi hoşuma da gitti”ifadelerini kullandı.

“Boş zaman, boş olarak kalmıyor benim için”

Kurs merkezi dışında, yurtta da güzel zaman geçirdiğini anlatan Bahap, “Gitar çalıyorum. Kitap okumayı çok severim ve kendimi müzik konusunda geliştirmeye çalışıyorum. Fırsatım olursa üniversite sınavını geçtikten sonra piyano öğrenmek de istiyordum. İnternetten online şan dersleri alıyordum ve dans etmeyi de çok severim. Yani boş zamanımı çok iyi değerlendirebiliyorum. Boş zaman, boş olarak kalmıyor benim için” diye konuştu.

“Depremden sonra herşeyi akışına bırakmaya karar verdim”

Bahap, depremden sonra bakış açısının değiştiğini sözlerine ekleyerek,“Depremden önce geleceği çok takan bir insandım. Anksiyete krizlerin vardı. Depremden sonra da akışına bırakmaya karar verdim. Çünkü bir gecede her şeyin mahvolabileceğini öğrendim. Artık yarınım yokmuş gibi yaşamaya bakıyorum. Bunun için de elimden geleni yapacağım. Bunun için kendime söz verdim; arkadaşlarımla ve ailemle beraber yarınımyokmuş gibi hem çalışacağım hem eğleneceğim, hem güleceğim. Benim için çok şey değişti”dedi.

Atasoy: “Vahap Başkan’ın tweetine güvenerek geldim, güvenim boşa çıkmadı”

Büyükşehir Belediyesi’nin barınma ve kurs merkezi desteğinden faydalanan bir diğer isim de Malik Mert Atasoy. Başkan Seçer’in bir tweeti ile umutları yeşeren ve Mersin’e gelerek hayallerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam eden Atasoy, yurtta edindiği arkadaşı Miray’la geleceğe hazırlanıyor.

Hatay Antakya’dan gelen Atasoy Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde okumak istiyor. Depremin ardından Başkan Seçer’in; ‘Deprem bölgesinden Mersin’e gelen lise veya üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz tüm ilçelerimizdeki kurs merkezlerimizden ücretsiz faydalanabilirsiniz’ tweeti üzerine umutlandığını ve Mersin’e gelmeye karar verdiğini söyleyen Atasoy, “Aslında ben ikinci büyük depremde de hala orada kalmaya devam ediyorum. Ondan sonra Vahap Seçer’in öğrencilere dershene açısından yapılacak yardım tweetini gördüm. Ona güvenerek hemen bir başvuru yaptım. Başvurudan sonra da geldim. Çok şükür güvenim boşa çıkmadı.Yurdumda kalıyorum.Burada arkadaşımla birlikte derslerimize devam ediyoruz. Hocalarımız da bize yardım ediyor. En büyük avantajımız da soru sorabiliyoruz” dedi.

“Hem kalacak yerim var hem de dershanem var”

“Hem dershaneye hem de burayı çok verimli hale getirerek kullanıyoruz”diyerek sözlerine devam eden Atasoy,desteklerinden beklediğinden daha fazla olduğunu söyeleyrek,“Sadece dershane desteği olacağını düşünüyordum. Geldiğimde böyle bir imkanın olduğunu bana söylediler. ‘Ailenle birlikte sana yurt bulduk’ dediler. Çok sevindim. Hem yurdum, kalacak bir yerim var, hem de dershane var. İkisi de birbirine yakın. Hem ulaşım sıkıntım olmayacak hem de YKS’ye daha iyi hazırlanacağım; bayağı mutlu oldum”diye konuştu.

“Tweeti gördükten sonra içimde bir aydınlık oldu”

Günlük rutinini anlatan ve güzel vakit geçirdiğini ifade eden Atasoy,“Sabah kalktığımda ilk başta dershaneye gidiyorum. Herhangi bir programım varsa onu uyguluyorum. Akşam saatlerinde aşağıda arkadaşlarımızla birlikte vakit geçiriyoruz. Mersin’de güzel vakit geçiriyorum.Ben depremde ne yapacağımla ilgili umudumu yitirmiştim. Çünkü okullarımızın hepsi yıkıldı. Hiçbir yerde eğitim göremeyeceğiz diye bir umutsuzluk vardı içimde. Ondan sonra o tweeti gördükten sonra içimde bir aydınlık oldu. Daha iyi yerlere gelebilirim. Bu fırsatı değerlendirebilirim. İnşallah hayalimdeki mesleğe ulaşıp bunun devamını getireceğim”ifadelerine yer verdi.

Atasoy, en umutsuz anında kendisine umut olanBaşkan Seçer’e teşekkür ederek, “Gençlere çok değer veren bir Başkan kendisi. Her yerde görüyorum gençlere odaklı çalışmalar yapıyor. Şu anda bize yaptığı gibi. Ona çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Deprem bölgesinden gelen 361 öğrencimizle sınavlara hazırlanıyoruz”

Sosyal Hizmetler Dairesi Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, depremzedelerin öncelikli ihtiyacı olan barınma sorununun ardından öğrencilerin eğitimlerinin sürmesi konusuna değindiklerini belirtti. Karakuş, “Bizler Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Anamur’dan Tarus’a kadar birçok alanda barınma merkezleri oluşturduk ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü rehberlik birimimiz de bu barınma merkezlerimizdeki yıl sonunda sınava girecek öğrencilerimiz için bir alan taramasında bulundular. Bu çalışmanın ardından şu anda deprem bölgesinden gelen 361 öğrencimizle sene sonundaki sınavlara hazırlanıyoruz” dedi.

 

 

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2023 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA