16:26  “MERSIN’DE GITMEDIĞIMIZ SOKAK KALMAYACAK”  14:35  CHP MERSIN MILLETVEKILI A. ADAYı ’DR. NIL ÖZVEREN AŞKıN’  21:36  CHP’LI SEÇER’DEN DIKKAT ÇEKEN UYARı  20:41  KıLıÇDAROĞLU IÇIN ADAYLıK BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPıLACAK? CHP’DEN AÇıKLAMA  20:39  MERSIN’DE MOTOR HıRSıZLıĞı YAPAN KADıNLAR SANIYE SANIYE GÖRÜNTÜLENDI  20:38  METEOROLOJI UYARDı, YENI YAĞıŞLı HAVANıN ETKISINE GIRILIYOR  20:35  PAKISTAN’DAN INSANI YARDıM MALZEMESI TAŞıYAN ILK GEMI MERSIN LIMANı’NA GELDI  20:08  ’YÜKSEK KAZANÇLı EK IŞ VAADI’ ILE DOLANDıRıCıLıĞA 4 GÖZALTı  17:35  HASTA ANNESINI ACı ÇEKMEMESI, EŞINI DE ONA BAKMADıĞı IÇIN ÖLDÜRMÜŞ  16:05  MERSIN’DE DÜŞÜK AYARLı ALTıNLA DOLANDıRıCıLıK IDDIASıNA GÖZALTı  15:59  KONUTLARDA “ÇIFTE FIYAT” KARMAŞASı  15:57  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, EMEKLİ VALİ, MİLLETVEKİLİ NECATİ ÇETİNKAYA’YI ZİYARET ETTİ  15:56  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, ÇETİNKAYA VE ŞAHBAZ AİLELERİNİN ÇOCUKLARININ NİKAH MERASİMİNE KATILDI  10:58  TOROSLAR’DA FıRıNLARA RAMAZAN DENETIMI  10:54  BAŞKAN TARHAN, LIMON ÜRETICISININ FERYADıNı GÜNDEME TAŞıDı  10:52  MUTLU YAŞAM KÖYÜ SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALIYETLERIN MERKEZI OLUYOR  10:49  TARSUS BELEDİYESİ ALANINDA UZMAN İSİMLER İLE “DEPREM” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRECEK  10:47  MERSIN’DE BULUNAN DEPREMZEDELERIN REHBERI: KARIYER MERKEZI  10:46  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN KOOPERATIFLERE ‘PROJE DÖNGÜSÜ EĞITIMI’  09:36  CHP’LI SEÇER’DEN DIKKAT ÇEKEN UYARı 

Tisan’da bin villa inşaatı için ruhsat alındı mı?
   

Tisan yarımadasında devam eden yapılaşma sorunlarına dikkat çeken ÇMO Mersin Şubesi, “İmar planları ile ilgili dava süreci devam ederken yapı ruhsatı alındı mı?” diye sordu. Bölgeden çıkarılan hafriyatların nereye döküldüğünü soran ÇMO Mersin Şubesi, Tisan adası gibi ekolojik kıyı alanlarına Mersin’in sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

 
   

1970’li yıllarda yapılaşmaya açılan ancak bir bölümü korunan Silifke’deki Tisan Koyu, 40 yıl sonra benzer bir yapılaşma tehdidi altında. Koyda daha önce bin adet villa yapacağını duyuran Faras Akdeniz şirketi inşaat çalışmalarını başlattı.

Bölgeyle ilgili imar planlarının dava sürecinde olduğunu dile getiren Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şube Başkanı Sinan Can, gerekli inşaat izinlerinin alınıp alınmadığını sordu.

 

“BÖLGEDEKİ HAFRİYATLAR NEREYE DÖKÜLÜYOR?”

ÇMO Mersin Şube Başkanı Sinan Can, Tisan yarımadasında devam eden çalışmalarla ilgili kamuoyunun merak ettiği soruları sordu.

Bölgeyle ilgili çalışmaların şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini dile getiren Can, “Yürütülen inşaat faaliyetleri sırasında bir kazı gerçekleştiriliyor ve kazılardan çıkarılan hafriyat ve diğer atıkların nereye nasıl ve hangi yöntemlerle dökülmekte ve depolanmakta olduğunu soruyoruz. Dere yataklarına döküldüğü gerçek mi, bu tespit edilmiş mi? Ya da diğer bölgelere götürülüp bu hafriyat atıkları depolanmış mı? Hafriyat atıklarının Büyükşehir Belediyesi tarafından izin verilen yerlere dökülmesi gerekmektedir” dedi.

Hafriyatları taşıyan araçların kaç tanesinin ruhsatlı olduğunu soran Can, “Deniz kenarında bir dolgu yapıldı mı? Dolgunun üzerinde ne yapılıyor? Şantiye alanında konkasör makinesi kurulmuş mudur? Neden kurulma ihtiyacı görülmüştür burada bir havasal düzlenme ya da perdelenme mi gerçekleştirilmek istenmektedir? Biliyorsunuz orası bir ada yani engebeli de bir ada. Her inşaat faaliyetinde konkasör makinesi kurulmuyor, çimento üretim ünitesi de kurulmuyor. Bunlar hangi izinlere göre nasıl ve ne şekilde kurulmuştur?” ifadelerini kullandı.

 

“EKOLOJİK KIYILARDAN BİRİ OLAN TİSAN’A SAHİP ÇIKILMALI”

İmisyon ile ilgili lisansların olup olmadığını soran Can, “Yapı Ruhsatı alındı mı?” diye de sordu. Tisan adasının Türkiye’nin en ekolojik adalarından birisi olduğunu vurgulayan Can,  “Tisan adası Bogsak, Dana adası gibi ekolojik kıyı alanlarımıza Mersin’in sahip çıkması gerekiyor, kent aktörlerinin  sahip çıkması gerekiyor. İmar Planları dava sürecinde, bu süreçte bu faaliyetler gerçekleştiriliyor. Bunların önemli olduğunu hem çevresel hem de imar konularında biz mimar ve mühendisler konunun çelişkiler içerisinde olduğunu ve açıklamalarla beraber konunun düzlüğe çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“TAŞUCU LİMAN PROJESİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

Geçtiğimiz günlerde Taşucu Liman Projesi ÇED toplantısı yapılmıştı. Burada bir marina yapılmak istendiğini söyleyen Can, “Biz Şehir Plancıları Odası, Mimarlar ve Çevre Mühendisleri Odası olarak o konu hakkında bir çalışma yapıyoruz, bazı önemli tespitlerimiz var. Bununla ilgili açıklamamızı ilerleyen günlerde yapacağız. Bu konuyu takip ettiğimizi bilmenizi isteriz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2023 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA