16:26  “MERSIN’DE GITMEDIĞIMIZ SOKAK KALMAYACAK”  14:35  CHP MERSIN MILLETVEKILI A. ADAYı ’DR. NIL ÖZVEREN AŞKıN’  21:36  CHP’LI SEÇER’DEN DIKKAT ÇEKEN UYARı  20:41  KıLıÇDAROĞLU IÇIN ADAYLıK BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPıLACAK? CHP’DEN AÇıKLAMA  20:39  MERSIN’DE MOTOR HıRSıZLıĞı YAPAN KADıNLAR SANIYE SANIYE GÖRÜNTÜLENDI  20:38  METEOROLOJI UYARDı, YENI YAĞıŞLı HAVANıN ETKISINE GIRILIYOR  20:35  PAKISTAN’DAN INSANI YARDıM MALZEMESI TAŞıYAN ILK GEMI MERSIN LIMANı’NA GELDI  20:08  ’YÜKSEK KAZANÇLı EK IŞ VAADI’ ILE DOLANDıRıCıLıĞA 4 GÖZALTı  17:35  HASTA ANNESINI ACı ÇEKMEMESI, EŞINI DE ONA BAKMADıĞı IÇIN ÖLDÜRMÜŞ  16:05  MERSIN’DE DÜŞÜK AYARLı ALTıNLA DOLANDıRıCıLıK IDDIASıNA GÖZALTı  15:59  KONUTLARDA “ÇIFTE FIYAT” KARMAŞASı  15:57  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, EMEKLİ VALİ, MİLLETVEKİLİ NECATİ ÇETİNKAYA’YI ZİYARET ETTİ  15:56  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, ÇETİNKAYA VE ŞAHBAZ AİLELERİNİN ÇOCUKLARININ NİKAH MERASİMİNE KATILDI  10:58  TOROSLAR’DA FıRıNLARA RAMAZAN DENETIMI  10:54  BAŞKAN TARHAN, LIMON ÜRETICISININ FERYADıNı GÜNDEME TAŞıDı  10:52  MUTLU YAŞAM KÖYÜ SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALIYETLERIN MERKEZI OLUYOR  10:49  TARSUS BELEDİYESİ ALANINDA UZMAN İSİMLER İLE “DEPREM” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRECEK  10:47  MERSIN’DE BULUNAN DEPREMZEDELERIN REHBERI: KARIYER MERKEZI  10:46  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN KOOPERATIFLERE ‘PROJE DÖNGÜSÜ EĞITIMI’  09:36  CHP’LI SEÇER’DEN DIKKAT ÇEKEN UYARı 

Yılın neredeyse tamamında kirli hava soluyoruz
   

Mersin’in hava kirliliği haritası açıklandı. Kentte bulunan 7 adet hava ölçüm istasyonunun 2022 yılı verilerine göre yılın neredeyse her günü kirli hava soluyoruz. En fazla hava kirliliği ise Akdeniz’de.

 
   

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şubesi Mersin’in 2022 yılı hava kirliliği haritasını paylaştı. ÇMO Mersin Şube Başkanı Sinan Can, 7 istasyonda yıl boyunca ölçülerek elde edilen verileri açıkladı. Sinan Can, “Akdeniz ölçüm istasyonunda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınır değerine göre 358 gün ulusal sınır değerlerine göre ise 301 gün kirli gün ölçümü yaşandığı görülmüştür. Huzurkent istasyonunda ise yılın 345 günü ölçülen değerlerin 180 günü kirli hava ölçümleri gerçekleşmiştir. İstiklal istasyonunda 229 gün, Yenişehir 202 gün, Tarsus istasyonlarında 244 gün, Toroslar istasyonunda 109 gün, Taşucu istasyonunda 48 gün kirli hava yaşandığı görülmüştür. Ölçüm gerçekleştirilen tüm istasyonlarda bir yılda 35 defadan daha fazla kirli gün sayısı gerçekleştiği görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü sınır değerine göre ise Huzurkent İstasyonunda 345 gün, İstiklal 361 gün, Tarsus 354, Taşucu 303, Toroslar 347, Yenişehir İstasyonu ise 360 gün kir hava gün oluştuğu görülmektedir” dedi.

 

“KENT MERKEZLERİNDE KİRLİLİK DAHA YOĞUN”

Hava kirliliğinin Mersin’de belirgin olarak hissedildiğini dile getiren Can, “Dünya Sağlık Örgütünce belirlenen sınır değerlere göre 2022 yılı içerisinde Akdeniz İstasyonunda 268 gün, Huzurkent istasyonunda 350 gün, İstiklal Ölçüm İstasyonunda 358, Tarsus ölçüm istasyonunda ise 312 gün kirli gün sayısı olduğu ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Hava kirliliğinin insanları olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Can, “Hava kalitesi ölçüm istasyonlarından PM2.5, PM10 kirleticisi için elde edilen verilere göre kentimizde hava kirliliği gün sayılası tespit edilmeye çalışılmıştır. Veriler Ulusal sınır değerleri ve DSÖ’nün belirlediği verilere göre yorumlanmıştır. Mersin’de, 7 adet ölçüm istasyonu yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası sınır değerleri baz alınarak gerçekleştirilen değerlendirmeye göre elde edilen ölçümler değerlendirildiğinde istasyonlarda ölçüm yapılan gün sayısı ile orantılı olarak kirli gün sayısı oranının yüksek olduğu görülmektedir. Hava kirliliği kaynağı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Nüfus yoğunluğu fazla olan kent merkezlerinde ulaşımdan ve ısınma kaynaklı hava kirliliği de etkisini olduğu görülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“HAVA KİRLİLİĞİNE KARŞI ÖNLEM ALINMALI”

Hava kirliliği sorunu ve çözüme yönelik yasal ve örgütsel yapılanmalar oluşturulması gerektiğinden söz eden Can,  “Enerji için yemek yapımı, ısınma ve ışıklandırma gibi evlerde kullanılan enerjinin temiz enerji olmasının desteklenmesi, yenilenebilir temiz enerji üretiminin daha da arttırılması ve yeni termik santrallere izin verilmemesi, ulaşım için toplu taşımanın kullanımının artırılması gerekmektedir. Evlerde ısınma amaçlı ve sanayi amaçlı kullanılan kömürlerin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce kontrol edilmesi, kalitesiz kömür kullanımına kesinlikle izin verilmemelidir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde kömür kullanımını azaltılması için evlere kömür yardımı yerine doğalgaz altyapı ya da kaynak yardımı yapılması, ısınmada verimlilik sağlanması için binaların yalıtımlarının kontrol edilmesi, bina yalıtımının sağlanması için teşvik sistemleri oluşturulması ve merkezi ısıtma sistemlerine geçilmelidir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2023 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA