11:23  YAŞ MEYVE SEBZENİN LİDERİ AKİB, ‘KALİTELİ TÜRK MALI’ ALGISINI GÜÇLENDİRİYOR  20:36  MERSİN BAROSU: “KAMU VİCDANINI RAHATSIZ EDEN KARARIN ÇIKMAMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”  10:27  GÜLNAR VE AYDINCIK’TA BAŞKAN SEÇER’E YOĞUN İLGİ  01:24  MTSO EMLAK KOMİTESİ TAKDİR TOPLUYOR  00:11  MESKİ MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI  00:01  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI 1. BİRLEŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ  23:37  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAYI EKMEN: “MERSİN DÜNYANIN LOJİSTİK MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”  22:16  MERSİN’E BÜYÜK MÜJDE.. 5. OSB GELİYOR  22:06  BAŞKAN YILMAZ; “ENGELLERİ SEVGİYLE AŞIYORUZ”  21:59  “KADINLAR, ANNELER İÇİN SÖYLEYECEK”  19:01  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, LOOP TABANLI KAVŞAK YÖNETİM SİSTEMİ VE DEĞİŞKEN MESAJ SİSTEMİ`Nİ HAYATA GEÇİRDİ  18:50  MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLARIN ETKİNLİK TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ   08:56   KILIÇDAROĞLU: “TAŞ ATANLARI DEĞİL, ONLARA TAŞI ATTIRANLARI İSTİYORUM. KİM ONLARA ‘TAŞ ATIN` DİYE TALİMAT VERDİ?   08:05  BAŞKAN SEÇER ADANA MİTİNGİ’NE KATILDI  18:41  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAYI ŞERİFE ARICI YILDIZ :"SEVGİ DİLİ KAZANACAK"  17:50  KILIÇER, AKİB’İN YENİ KOORDİNATÖR BAŞKANI OLDU  17:34  GÖKYÜZÜ, MERSİN BÜYÜKŞEHİR`İN ‘ENGELLERİ UÇURUYORUZ ŞENLİĞİ` İLE RENKLENDİ  09:21  MERSİN BÜYÜKŞEHİR, DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE YENİDEN UMUT OLDU  03:46  İMAMOĞLU`NA YÖNELİK TAŞLI SALDIRININ YENİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI: TOMA SALDIRI BAŞLADIKTAN 6 DAKİKA SONRA SU SIKTI  20:56  MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ULAŞIM KALİTESİNİ HER NOKTADA ARTIRIYOR 

İlyas Halil Öykü Ödülü sonuçlandı
   

Mersin Sanat Edebiyat Derneği tarafından Mersinli yazar ‘İlyas Halil’ adını yaşatmak, edebiyata yeni yazarlar kazandırmak amacıyla düzenlenen ‘İlyas Halil Öykü Ödülü’ sonuçlandı. Yarışmada birinciliğe Müge Ceyhan değer görülürken ikinciliği Öykü Levna Güngör elde etti.

 
   

Yarışmaya Türkiye’nin 19 ilinden, 39 farklı merkezden 55 dosya geldi.

Yazar Nursel Duruel, yazar Ali F. Bilir, yazar Orhan Özdemir, yazar Remzi Karabulut ve Özlem Demiralev’den oluşan seçici kurul beş eseri ödüle değer buldu.

Etkinlik, İlyas halil’in ailesi; Josef Atat ve Iréne Halil ile Mersin Sanat Edebiyat Derneği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, İçel Sanat Kulübü, Mersin-Sokak Kitap ve Kahve Evi, Tarsus-Antik Sahaf  Kitabevi  tarafından desteklendi.

Ödül töreni Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendi. 13-15 Ocak 2023 tarihinde Mersin Edebiyat Festivali’nin ilk günü; 13 Ocak 2023 Cuma günü 17.30-18.30 arasında MBB Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.

‘İlyas Halil Öykü Ödülü’nde dereceye giren yazarlar şunlar:

Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde 2007 yılında lisans ve 2010 yılında yüksek lisans eğitimini onur derecesi ile tamamlayarak kariyerine profesyonel ressam olarak başladı. Soyut kompozisyonlarında edebiyattan yoğun olarak esinlenen ve mekân kavramına özgün bir yaklaşım getiren Müge Ceyhan, profesyonel kariyeri boyunca 100’ün üzerinde eser çalışması ile Türkiye’de ve yurtdışında  beşi kişisel olmak üzere 30’a yakın sergiye katıldı.

 

2- ÖYKÜ LEVNA GÜNGÖR

“BEYAZ GÜLLER” adlı öyküsüyle ikinciliğe layık bulundu. 31 Ocak 2002’de Ordu/Ünye’de doğdu. İlk ve ortaokulu tüm bebekliğini ve çocukluğunu geçirdiği Ordu’nun Akkuş ilçesinde okuduktan sonra lise eğitimini Ordu/Perşembe Sosyal Bilimler Lisesinde tamamladı. Şu anda da Maltepe Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İngilizce) bölümü 1. sınıf öğrencisidir. Okulun kampüs içerisindeki yurdunda ikâmet etmektedir. Yazmaya olan ilgisi ortaokulda şiir ile başladı ve lise döneminde de kompozisyon alanında il ve ilçe çapında bazı dereceler alması sonucu artmaya başladı. Hâlihazırda şiir ve kısa hikâyeler üzerine odaklanıyor. Hobileri; film ve dizi izlemek, kitap okumak, sinemaya gitmek, müzeleri gezmek ve bisiklet sürmek.

 

3- HÜSEYİN OPRUKLU

“USTA’NIN SIRRI” adlı öyküsüyle üçüncülük ödülüne layık görüldü. 1967 Konya doğumlu. Yurt içinde çeşitli birlik ve kurumlarda, yurtdışında BM bünyesinde Kosova Barış Gücünde görev yaptı. 2013 yılında emekli oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Tezli Tarih Yüksek Lisansı 2005 yılında, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü 2018 yılında bitirdi. 2018 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonun (FİAP) tarafından AFİAP (Artiste Federation Internationale de L’ART Photographique) unvanı verildi. Yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında altın, gümüş, mansiyon ve sergileme olmak üzere toplam 124 ödül kazanıp, toplam 12 karma fotoğraf sergisine katıldı. ‘2021 Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü’nü kazandı. Öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı.

 

4- PINAR GÖÇER 

“ANTİKACI” adlı öyküsüyle Mansiyon ödülüne layık görüldü. 1969 yılında Tarsus’ta doğdu. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, İşletme okudu. Çevreci kimliği ile öne çıkan ilk çocuk romanı “Anneannem Bir Film Yıldızı”,  2014 yılında İthaki Yayınları tarafından yayımlandı. Aynı yayınevinden “Altın Göl”, “Büyülü Fener”, “Panayır Sihirbazı”, “Kapadokya Perileri Göbeklitepe Perileri”, “Efes Perileri”, “Cilalı Taş Devri’ne Seyahat”, “Antik Mısır’a Gidiyoruz” ve “Hititlerin Başkenti Hattuşa’yı Görelim” adlı çocuk ve ilk gençlik kitapları yayımlandı. Ayrıca farklı yayınevlerine çocuklar için onluk seriler halinde doksan adet hikâye kitabı yazdı. Yazarın Müptela Yayınları etiketiyle basılmış “Sana Sevgim Bitmiş Mustafa” adlı bir yetişkin romanı da bulunmaktadır.

 

5- ÖZGE BURÇAK ÖZTÜRK GÜVEN

“TAHTEREVALLİ VE ÇİLEK REÇELİ” adlı öyküsüyle Mansiyon ödülüne layık görüldü. 1978 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar kurumsal şirketlerde çalıştı. Çeşitli yayınevlerinde Editör ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev aldı. 2019’da, “Dostlar Apartmanı”, 2021’de “Sarı Vosvos” isimli öykü kitapları Klaros Yayınları’ndan çıktı. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.

 

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2023 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA