14:16  ADANA’DA UCUZ HALı IZDIHAMı… RUHSATSıZ MAĞAZA KAPANDı  13:49  COVID-19 BULAŞANLARı INCELEDILER: BELLI YAŞ GRUBUNDAKILERI UYARDıLAR  13:48  ATı ALAN TISAN’ı GEÇMIŞ!  13:46   “İMAR AFLARı ÖLÜME DAVETIYEDIR”  13:43  “CANıNıZıN DEĞERINI BILIN”  13:41  23 GÜNDÜR ARANıYORDU, ORMANDA CESEDI BULUNDU  13:36  MERSIN’DEKI DANA ADASı’NDA DALıŞ TURIZMI YAYGıNLAŞıYOR  13:23  MERSIN’DE AV TÜFEĞIYLE VURULAN KIŞI ÖLDÜ, 2 KARDEŞI DE YARALANDı  13:20  MERSIN’DE TELEFON DOLANDıRıCıLıĞıNı POLISIN DIKKATI ÖNLEDI  13:18  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN YENİ MERSİN İDMAN YURDU FUTBOL A.Ş.’NİN 97. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARINA KATILDI  13:17  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN ZİYARETİNE GELEN MİSAFİRLERİNİ VALİLİK MAKAMINDA KABUL ETTİ  13:14  HASADI YAPILAN KARPUZLARI BELEDİYE HALKA ÜCRETSİZ DAĞITACAK  13:11  BAŞKAN YILMAZ’DAN PERSONELİNE YÜZDE 42 ZAM  13:06  MERSIN BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, ŞEVKET SÜMER’DEKI KAÇAK HAFRIYATLARı TEMIZLEDI  13:01  BAŞKAN SEÇER, MERSIN İDMAN YURDU’NUN 97. KURULUŞ COŞKUSUNU TARAFTARLARLA BIRLIKTE YAŞADı  12:57  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN “HADI GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELIM” PROJESI BÜYÜYOR  14:15  “AL LAN DIYETINI”  14:13  MILLETVEKILI TEK TEK FIYATLARA BAKTı: İNDIRIM YOK!  14:10  MADDI MANEVI YıKıM!  14:09  “CANıMıN EN ÇOK YANDıĞı YERDEN!” 

Ertik: "Kabotaj hakkımızı korumalıyız"
   

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), haziran ayı Meclis toplantısında Türk Kabotaj Platformu Kurucusu ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis üyesi Arif Ertik’i ağırladı.

 
   

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı haftası dolayısıyla Mersin’e davet edilen Arif Ertik, MDTO Meclis üyelerine yönelik sunumunda kabotajın önemini vurgulayarak, Türkiye'deki kabotaj uygulamalarının mevcut durumunu değerlendirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan MDTO Genel Sekreteri Mesut Öztürk, Türkiye’nin kendi limanları ve sahilleri arasında deniz taşımacılığı ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin Türk vatandaşları tarafından Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılmasına hükmeden ve Cumhuriyetin ilk yıllarında hayata geçirilen Kabotaj Kanunu’nun denizciliğin geliştirilmesine yönelik en önemli düzenlemelerden biri olduğunu söyledi. Denizci Arif Ertik ve ekibinin Türk kabotajının korunması konusundaki hassasiyetini ve çabalarını dile getiren Öztürk, ülkemizdeki farklı su altı ve deniz projelerinde görev alan, üniversitelerin su altı teknolojileri bölümlerinin kurulması esnasında sanayi dalgıçlığı dersi veren Ertik’in aynı zamanda Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” diyerek kurtuluş mücadelesinin ilk işaretini verdiği Kartal İstimbotu’nu, hurdaya ayrıldıktan sonra Tuzla’da yarı batık halde ilk fark eden kişi olduğunu söyledi.


Daha sonra söz alan Arif Ertik, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren 825 sayılı Kabotaj Kanunu’nun günümüze kadar birkaç kez değiştirildiğini belirterek, çıkarıldığı ilk yıllarda kabotaj ihlallerine ağır yaptırımlar getiren bu kanunun, zaman içinde uğradığı değişikliklerle caydırıcı etkisinin azaldığını söyledi. Kanunun ilk haliyle devletin, kabotajı ihlal eden gemiye el koyduğunu ve idari para cezası uyguladığını belirten Ertik, bunların yanı sıra kabotajı delen gemi ile geminin sahibine ve ortaklarına ait diğer tüm gemilerin 1 yıl süreyle Türk limanlarına girişinin yasaklandığını kaydetti. Günümüzde ise söz konusu yasanın ilk maddesini ihlal eden gemilere 25 bin liraya kadar, 2. ve 3.maddesini ihlal edenlere 5 bin liraya kadar para cezası verilebildiğine dikkat çeken Ertik, “Bugün suçüstü yapılan bir gemiye verilebilecek en yüksek para cezası 67 bin liradır ve caydırıcı değildir” dedi.


ABD’deki sert kabotaj uygulamalarını örnek gösteren Ertik, Amerikan kabotajının1920’de yürürlüğe girdiğini, buna göre Amerikan denizlerinde deniz taşımacılığının ABD’de inşa edilmiş gemilerle, Amerikan firmaları ve Amerikalı denizciler tarafından yapılabildiğini vurgulayarak, "Bunların da ötesinde yasaya göre Amerika’da yapılmış bir gemi yurtdışında tamir bakım görürken gemi kaplama sacı yüzde 10’dan fazla değişirse o gemi Amerikan kabotajından düşüyor. Kanun bu kadar keskindir. 2015 senesinde maliyetleri arttırdığı gerekçesiyle yumuşatılmak istenmiş ancak teklif şiddetle reddedilmiştir” diye konuştu. Kabotajın ince ve hassas bir konu olduğunu dile getiren Ertik, kabotaj hakkımızın korunması gerektiğini, ülkenin çıkarları söz konusu iken hangi işletmenin maliyetinin ne kadar arttığının önemsiz olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

kaynak:iha

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA