14:16  ADANA’DA UCUZ HALı IZDIHAMı… RUHSATSıZ MAĞAZA KAPANDı  13:49  COVID-19 BULAŞANLARı INCELEDILER: BELLI YAŞ GRUBUNDAKILERI UYARDıLAR  13:48  ATı ALAN TISAN’ı GEÇMIŞ!  13:46   “İMAR AFLARı ÖLÜME DAVETIYEDIR”  13:43  “CANıNıZıN DEĞERINI BILIN”  13:41  23 GÜNDÜR ARANıYORDU, ORMANDA CESEDI BULUNDU  13:36  MERSIN’DEKI DANA ADASı’NDA DALıŞ TURIZMI YAYGıNLAŞıYOR  13:23  MERSIN’DE AV TÜFEĞIYLE VURULAN KIŞI ÖLDÜ, 2 KARDEŞI DE YARALANDı  13:20  MERSIN’DE TELEFON DOLANDıRıCıLıĞıNı POLISIN DIKKATI ÖNLEDI  13:18  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN YENİ MERSİN İDMAN YURDU FUTBOL A.Ş.’NİN 97. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARINA KATILDI  13:17  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN ZİYARETİNE GELEN MİSAFİRLERİNİ VALİLİK MAKAMINDA KABUL ETTİ  13:14  HASADI YAPILAN KARPUZLARI BELEDİYE HALKA ÜCRETSİZ DAĞITACAK  13:11  BAŞKAN YILMAZ’DAN PERSONELİNE YÜZDE 42 ZAM  13:06  MERSIN BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, ŞEVKET SÜMER’DEKI KAÇAK HAFRIYATLARı TEMIZLEDI  13:01  BAŞKAN SEÇER, MERSIN İDMAN YURDU’NUN 97. KURULUŞ COŞKUSUNU TARAFTARLARLA BIRLIKTE YAŞADı  12:57  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN “HADI GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELIM” PROJESI BÜYÜYOR  14:15  “AL LAN DIYETINI”  14:13  MILLETVEKILI TEK TEK FIYATLARA BAKTı: İNDIRIM YOK!  14:10  MADDI MANEVI YıKıM!  14:09  “CANıMıN EN ÇOK YANDıĞı YERDEN!” 

“Zam oranı en az yüzde 101 olmalı”
   

KESK Mersin Şubeler Platformu artan enflasyona karşı maaş zammı talebiyle basın açıklaması yaptı. KESK sözcüsü Mustafa Özbay, memur maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini belirterek enflasyona karşı memur ve emeklilerine en az yüzde 101’lik bir zam talep etti.

 
   

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu üyesi memurlar Mersin Eğitim Sen binasında maaşlarına zam yapılması için bası açıklaması düzenledi. Platform adına basın açıklamasını Tüm Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay okudu.

 

“GERÇEK ENFLASYON EN AZ İKİ KATI”

 

 

Türkiye’nin tarihinin en karanlık ve zorlu süreçlerinden birinden geçtiğini belirten Mustafa Özbay, insanların her güne yeni bir zam haberi ile başladığını belirtti. Yaşanan enflasyona dair konuşan Özbay, “TÜİK vasıtası ile düşük gösterilen sanal rakamlara rağmen resmi enflasyon %73,5, gıda enflasyonu %91, ulaştırma enflasyonu % 108 ile son 24 yılın en yüksek noktasına çıkmış bulunuyor.

Bizim her gün çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise TÜİK resmi enflasyonun en az iki katına ulaştı” ifadelerini kullandı.

 

“KAYNAK ZENGİNLERE AKTARILIYOR”

 

Ülkede sadece 6 milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin değil, neredeyse tüm ülkenin geçinemediğini söyleyen Özbay, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma birdenbire gelmediğini söyledi.

İktidarın bütçeyi zenginlere ve silahlanmaya aktardığını söyleyen Özbay, sermayedarlara yapılan vergi afları ile faturanın yoksul halka kesildiğini belirtti.

Ayrıca iktidarın kamu kaynaklarını özelleştirerek şirketlere peşkeş çektiğini söyleyen Özbay, “Kamu Özel İşbirliği projeleri olan şehir hastanelerinin, hava limanlarının, köprülerin, yolların müteahhitlerine dolar üzerinden aktarılan garanti ödemeleriyle fatura hep bize kesildi.

Sonuçta bu ülkenin emeği ile geçinen %99’u olarak bizler her geçen gün daha fazla yoksullaştık.  %1 ise servetine servet kattı” dedi.

 

“MEMUR MAAŞLARI ERİDİ”

 

Kamu çalışanlarının 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katı ücret aldığını söyleyen Özbay, “Memur maaşları eridi. Maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına indi. Peki, Asgari ücret mi arttı? Hayır. Asgari ücret 20 yıl önce de açlık sınırının altındaydı. Bugün de altında. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.400 yoksulluk sınırı 20.500 TL’yi aştı” diye konuştu.

 

“EK ÖDENEK VERGİLERDEN OLUŞMAKTA”

 

İktidarın uyguladığı Kur Korumalı Mevduat Sistemi ile hazineyi 150 milyar lira zarara uğrattığını söyleyen Özbay, iktidarın ek bütçe isteğine şu sözlerle değindi, “İktidarın sadece bol yaldızlı, bol süslü cümlelere bakarsanız 1 Trilyonu aşan ek ödeneğin enflasyon altında ezilen, halk için, emekçiler için kullanılacağını zannedebilirsiniz.

Faturanın bir kez daha halka, emekçilere, %99’a kesilmek istendiği net olarak görülüyor. Çünkü ek ödeneğin tamamı vergilerden yani %99 olarak bizlerin sırtına yüklenen vergilerin katmerli hale getirilmesinden oluşuyor. Uzun lafın kısası her yıl olduğu gibi kaşıkla verilen kepçe ile alınmak isteniyor.” diye konuştu.

 

KESK olarak taleplerini dile getiren Özbay şunları söyledi:

 “Tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşı 2022 yılı için en az vergi oranı artışı oranı yani %101 oranında artırılması gerekiyor.

Vergi oranlarında ek bütçeye paralel artış yapılmalıdır. Aksi durumda maaş artışları cebimize girmeden gelir vergisine gidecektir.  

Son olarak önce iktidarın bütçeyi tek başına belirleyip ardından toplu sözleşme masasında “bütçe imkânlarımız el vermiyor” diyerek bizleri hedeflenen çarpık enflasyon rakamlarına mahkûm bırakma politikasına artık son verilmelidir.”

 

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA