14:16  ADANA’DA UCUZ HALı IZDIHAMı… RUHSATSıZ MAĞAZA KAPANDı  13:49  COVID-19 BULAŞANLARı INCELEDILER: BELLI YAŞ GRUBUNDAKILERI UYARDıLAR  13:48  ATı ALAN TISAN’ı GEÇMIŞ!  13:46   “İMAR AFLARı ÖLÜME DAVETIYEDIR”  13:43  “CANıNıZıN DEĞERINI BILIN”  13:41  23 GÜNDÜR ARANıYORDU, ORMANDA CESEDI BULUNDU  13:36  MERSIN’DEKI DANA ADASı’NDA DALıŞ TURIZMI YAYGıNLAŞıYOR  13:23  MERSIN’DE AV TÜFEĞIYLE VURULAN KIŞI ÖLDÜ, 2 KARDEŞI DE YARALANDı  13:20  MERSIN’DE TELEFON DOLANDıRıCıLıĞıNı POLISIN DIKKATI ÖNLEDI  13:18  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN YENİ MERSİN İDMAN YURDU FUTBOL A.Ş.’NİN 97. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMALARINA KATILDI  13:17  VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN ZİYARETİNE GELEN MİSAFİRLERİNİ VALİLİK MAKAMINDA KABUL ETTİ  13:14  HASADI YAPILAN KARPUZLARI BELEDİYE HALKA ÜCRETSİZ DAĞITACAK  13:11  BAŞKAN YILMAZ’DAN PERSONELİNE YÜZDE 42 ZAM  13:06  MERSIN BÜYÜKŞEHIR EKIPLERI, ŞEVKET SÜMER’DEKI KAÇAK HAFRIYATLARı TEMIZLEDI  13:01  BAŞKAN SEÇER, MERSIN İDMAN YURDU’NUN 97. KURULUŞ COŞKUSUNU TARAFTARLARLA BIRLIKTE YAŞADı  12:57  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN “HADI GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELIM” PROJESI BÜYÜYOR  14:15  “AL LAN DIYETINI”  14:13  MILLETVEKILI TEK TEK FIYATLARA BAKTı: İNDIRIM YOK!  14:10  MADDI MANEVI YıKıM!  14:09  “CANıMıN EN ÇOK YANDıĞı YERDEN!” 

Mersin Orman Bölge Müdürü: Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı
   

MERSİN’de Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, geçen yıl yaklaşık 10 bin hektar alana zarar veren orman yangınlarının tekrarlanmaması için herkese sorumluluk düştüğünü kaydetti. Akduman, "Maalesef ülkemizdeki orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı. Bunun çok düşük bir kısmı kasıtlı. Genelde yangınlarımız ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklı" dedi.

 
   

Geçen yıl Temmuz ayında çıkan orman yangınları, Mersin'de yaklaşık 10 bin hektar alana zarar verdi. Yangının ardından bölgede rehabilitasyon çalışması başlatan Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, 653 bin ağaç dikti. Rehabilite edilen bölgelerde çalışmaların büyük bir bölümünü tamamladıklarını belirten Orman Bölge Müdür Kenan Akduman, halka duyarlı olmaları konusunda çağrıda bulundu.


'TARİHİN EN BÜYÜK YANGINLARIYDI'
Geçen yıl tarihin en büyük orman yangınları ile karşılaştıklarını belirtip Akduman, şöyle konuştu:
"Geçtiğimiz yıl orman yangınları açısından talihsiz bir dönem yaşadık. İklim değişikliği ve iklim değişikliğine bağlı yaşanan afetler, dünyada artık ülkelerin birinci gündem maddesi haline geldi. Geçtiğimiz yıl bu olumsuzluklar zirve yaptı. Geçtiğimiz yıl önceki yıllara göre çok farklı hava halleri yaşandı. Her yıl bölgemizde ortalama 500 yangın çıkarken bu yıl olağanüstü kurutucu hava nedeniyle afete dönüştü. Mersin'de tarihimizin en büyük yangını yaşandı. Toplamda 9 bin 500 hektar alan yandı. Biz orman yangınlarıyla ilgili bir yandan önleyici tedbirlerle uğraşırken, diğer yandan da yanan alanların en az sınırla kalmasına çabalıyoruz. Yangınla mücadelemizi bitirdikten sonra da o bölgenin orman olarak kalması için çalışma yapıyoruz. Bütün çabamız o alanların rehabilite edilmesi, tekrar ormana kazandırılması için yoğunlaştı. Silifke, Gülnar, Aydıncık ilçelerimizde yanan orman alanlarına 653 bin fidan diktik. Tarımsal faaliyetlerin yapıldığı bölgelere yakın ise 181 bin adet harnup fidanı diktik. Yaklaşık 33 bin adet de tohum serptik. Kızılçam buranın değeri bunun yerine başka bir ağaç dikilmesi mümkün değil."


Orman yangınlarında herkese sorumluluk düştüğünü dile getiren Orman Bölge Müdürü Akduman, "Maalesef ülkemizdeki orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı. Bunun çok düşük bir kısmı kasıtlı. Genelde yangınlarımız ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklı. Yaşadığımız iklim değişikliğini, olumsuz şartları düşündüğümüzde tüm bireyler olarak toplumun her kesimine görev düşüyor. Çünkü ormanlar artık kırsal kesimin yaşam alanı olmaktan çıktı şehirli kentli herkes ormanla ilintili. Herkesin sorumlu davranması gerekiyor. Orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı ise daha dikkatli davranmalıyız. İlk önce ateşle ormanın bir arada bulunamayacağını kabul etmemiz gerekiyor. Kültürümüzde piknik var, vatandaşlarımızın eğlenmek için bu ihtiyaçlarını elbette yerine getirmeli ancak bunun disipline edilmiş kontrollü alanlarda uyarıları dikkate alarak yapılmalı. Akdeniz iklim kuşağında yaşıyorsanız, güney bölgesinde ikamet ediyorsanız ormana girdiğinizde yanınızda çakmak dahi taşımamanız gerekiyor. Birbirimizi uyarmak zorundayız. Vatandaş olarak görevimizi yerine getirirken aynı zamanda diğer vatandaşlarımızın da olumlu yönde uyarılmasında da sorumluluğumuz var. Ateş yakılması, sigara atılması, kontrolsüz çöp bırakılması da yangının çıkması ve yayılmasında önemli etken. Hepimiz bir birimizi uyarmak ve daha dikkatli olmak zorundayız" diye konuştu. 

 

 

 

 

 

kaynak:iha

 
 

 
   


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER


  HAVA DURUMU
 
  FLAŞ HABER

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2022 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA