13:33  YÖRÜK KıZı MÜSLÜME OLAYıNDA BAKANLıKTAN AÇıKLAMA: 2 ERKEK KARDEŞ VE ANNE KORUMA ALTıNA ALıNDı  13:31  KIRILMAZ: MİTİNGLER BAŞLAMADAN KORKU BEŞTEPE’Yİ SARDI  13:27  MÜSLÜMENIN ÖLÜMÜNE ILIŞKIN YENI DETAYLAR!  13:25  MÜSLÜMENIN YAŞADıĞı KıL ÇADıRı ANNEANNE VE BABAANNE BEKLIYOR   13:24  MERSINDE TERÖR OPERASYONU: 5 GÖZALTı  13:20  YENIŞEHIR BELEDIYESININ ÜCRETSIZ DIL KURSLARı DEVAM EDIYOR  13:16  MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI ŞEHIR TIYATROSU PERDE AÇTı, FESTIVAL BAŞLADı  13:13  BÜYÜKŞEHIR’IN DESTEĞI İLE KADıN EMEĞI ‘ÜRETICI KADıN STANTLARı’NDA  13:10  BAŞKAN SEÇER, İSVIÇRE’NIN ANKARA BÜYÜKELÇISI RUCH İLE BIR ARAYA GELDI  13:06  BÜYÜKŞEHIR’IN “KARIYER MERSIN” PROJESINE MTSO’DAN DA TAM DESTEK  23:15  YENI VAKA VE CAN KAYBı AÇıKLANDı! SAĞLıK BAKANı KOCA DAN MUTASYON UYARıSı  23:09  MEZITLI’DE KADıN VE ÇOCUK DANıŞMA MERKEZI HIZMETE GIRDI  22:57  ERDOĞA NıN MITING YAPTıĞı MEYDANDA CHP YE IZIN VERILMEDI  15:48  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN 5 NOKTADA “ŞIDDET FARKıNDALıK SEMINERI”  15:45  MÜSLÜMENIN ÖLÜMÜYLE ILGILI YAYıN YASAĞıNA UYMAYANLARA SUÇ DUYURUSU  15:18  20 YıLıNı DOLDURAN EĞITMENLERE PLAKETLERI VERILDI   15:15  TOROSLAR’DA “KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE” PANELİ DÜZENLENDİ  15:13  KADıNA ŞIDDETE TUVALDEN ’HAYıR’ DEDILER  15:10  KAYMAKAM KALKAN: “AMACıMıZ, KADıNA ŞIDDETTE SıFıR TOLERANS”  15:09  TOROS ÜNIVERSITESI ÖĞRENCILERI, ’LOJISTIK VAKA YARıŞMASı’NDA BIRINCI OLDU 
Beşer dakikadan günde 100 hasta!
   

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, doktorların günde yaklaşık 100 hasta muayene etmesine ve muayene süresinin 5 dakikaya kadar düşmesine neden olan Merkezi Hekim Randevu Sistemini eleştirdi. Antmen, bu uygulamanın halkın sağlığını tehdit etmekle beraber sağlıkta şiddete zemin hazırladığını belirtti.

 
   

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, kamu hastanelerinde görev yapan hekimlerin her bir hastaya 5 dakika zaman ayırabilmesine neden olan randevu sisteminin, sağlık hizmetlerini durma noktasına getirdiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmetlerinde niteliği değil niceliği önceleyen politikalar yürüttüğünü belirten Antmen, bu anlayışın toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini yok saydığını söyledi.

 

“HEKİMLERE GÜNDE 100 HASTA DAYATILMAKTA”        

 

 

Hekimlik yapabilmek için bir hastaya ayrılması gereken muayene süresinin en az 20 dakika olarak kabul edilmesine rağmen kimi hastanelerde bu süre 5 dakikaya düşürüldüğünü belirten Antmen, “Hekimlere günlük yaklaşık 100 hasta randevusu dayatılmaktadır. Bu randevular, hekimin isteği ve bilgisi dışında MHRS sistemi üzerinden açılmakta, hekimin hastasına yeterli zaman ayırmasına; halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır.

Hekimlere performans baskısıyla daha çok muayene ve işlem dayatması yapılarak mesleki özerkliğimize müdahale edilmekte, halkın sağlığı tehdit edilmekte, sağlıkta şiddete zemin hazırlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“5 DAKİKADA MUAYENE YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL”

 

Hastalıkların tanısını koyabilmek için ilk ve en önemli adımın, ayrıntılı bir öykü almak olduğunu söleyen Antmen, “Dayatılan 5 dakikada ne kişinin yakınmasını anlayabilmek, ne de yeterli muayenesini yapabilmek mümkün değildir. Tıbbi sekreter olmadan çalışmak zorunda bırakılan hekimler tıbbi kayıtların tutulmasında zorluklar yaşayacak, sonraki süreçte yaşanacak en ufak olumsuz gelişmede hekimi zor duruma sokacaktır.

Sağlık Bakanlığı ve hastane idarecileri unutmamalıdır ki malpraktis bireysel değil sistemsel bir sorundur ve bu dayatma ile hastaların sağlığına yansıyacak olumsuzlukların sorumluluğu kendilerindedir” dedi.

 

“BU UYGULAMA SAĞLIKTA GÖÇ, İSTİFA VE ŞİDDETİ GETİRİR”

 

Muayene için yeterli zaman tanımamanın, hekim hasta ilişkisini birkaç dakikaya sığdırmanın; hekimlik meslek etiği ilkeleri açısından kabul edilemez olduğunu dile getiren Antmen, “Bu mesleki özerkliğimize yönelik bilinçli bir saldırıdır. Bu uygulama daha çok istifa, daha çok hekim göçü, daha çok hastalık, daha çok sağlıksızlık, daha çok sağlıkta şiddet getirir. Halk sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan hızla vazgeçilmelidir” diye belirtti.

Çağrıda bulunan Anmen, “Dün olduğu gibi bugün de nitelikli sağlık hizmeti taleplerimizde ısrarcıyız ve iyi hekimlik yapmak istiyoruz. Hem hekimlerin hem de toplumun sağlık hakkı için bu uygulamalara itirazı birlikte yükseltelim. Hekimler köle, hastalar müşteri, hastaneler ticarethane değildir. Sağlıklı yaşam hakkımızdan vazgeçmeyelim” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 

 
   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA