16:18  VALI SU, TEKNOFEST’TE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCILERLE BIR ARAYA GELDI  16:11  ŞERIFE ARıCı YıLDıZ YAZDı: HALKıN GÖZÜNDEN DÜŞEN, SEÇIM SISTEMI DEĞIŞIKLIĞINE SARıLıR  16:08  MERSIN-TARSUS ORGANIZE SANAYI BÖLGESINE ILGI ARTıYOR  16:06  ESKI MUHTARıN EVINE SILAHLı SALDıRı  16:03  MESLEKTAŞıNı ÖLDÜREN DOKTOR TUTUKLANDı  16:01  TARSUS BELEDİYESİ İLE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞܒNDEN ÖĞRENCİLERE HAYVAN SEVGİSİ AŞILAYACAK ADIM  15:58  KÜLTÜREL MİRAS TOROSLAR’DA YAŞATILIYOR  15:55  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “3 KUPA HEDEFIYLE TEK YÜREK OLALıM”  15:51  BÜYÜKŞEHIR, YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜN KAZı BAŞKANı ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKINLIĞI DÜZENLEDI  10:31  BEŞER DAKIKADAN GÜNDE 100 HASTA!  10:29  SONBAHAR GELDI, ALERJIK HASTALıKLAR ÇOĞALDı BITKI ÇAYLARıNA RAĞBET ARTTı   10:26  VALI SU’YA MEVLID-I NEBI HAFTASı ZIYARETI  10:20  KKTC’DEN GELEN MUHTARLAR TOROSLAR’I ÇOK SEVDİ  10:15  ADNAN MENDERES BULVARı, HıZ LIMITI TEDBIRIYLE DAHA GÜVENLI OLACAK  10:10  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ‘VETERANLAR NAFTALIN LIGI’ BAŞLADı  21:06  DSÖ DUYURDU: TÜRKIYE, İNGILTERE VE RUSYA’DA VAKALAR ARTıYOR  21:01  MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MUHTARLARA ÖZEL ‘TEKSIN E-MUHTARıM’ı DEVREYE SOKTU  20:55  BAŞKAN SEÇER, MUHTARLAR GÜNÜ DOLAYıSıYLA MERKEZDE DE MUHTARLARLA BULUŞTU  20:51  KAYMAKAM BAYRAKLıYA ’FAHRI HEMŞEHRILIK BERATı VERILDI  15:57  MERSINDEKI DOKTOR CINAYETINDE ’TUTANAK’ IDDIASı 
“8 milyon öğrenciden sadece 700 bini devlet yurtlarında kalabiliyor”
   

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, üniversite öğrencilerinin barınma problemini ve yurt çapında yapılan öğrenci eylemlerindeki talepleri meclis gündemine taşıdı.

 
   

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun yanıtlamaları istemiyle soru önergesi verdi.

Yüz yüze eğitim kararının açıklanmasının ardından Türkiye’de örgün aktif öğrenim gören yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisinin ders başı yaptığını kaydeden Turan, “Ancak son dönemdeki fahiş fiyat artışları sebebiyle öğrenciler mağdur olmaktadır. Ev, yurt ve apartlardaki kiraların yüksekliğinden şikayetçi olan üniversite öğrencileri, başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Mersin, Van, Kocaeli, Tunceli Gümüşhane gibi çeşitli kentlerde barınma talebiyle eylem yapmaktadır.

Öğrenciler, “Barınamıyoruz”, ”Yurtsuzlar” gibi kurdukları oluşumlarla geceleri banklarda geçirmektedir. Öğrenciler aylık 650 lira olan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu (KYK) kredi/burs miktarının yüksek ev kiraları ve özel yurt ile apartlardaki fahiş zam karşısında eridiğini belirterek yüksek kira fiyatlarının yanı sıra ev sahiplerinin öğrenciye ev vermemesi ya da emlakçıların fahiş ücretler istemesinin de kendilerini zorladığını söylemektedir” dedi.

 

Türkiye’de örgün aktif öğrenim gören yaklaşık 8 milyon öğrenciden sadece 700 bininin KYK yurtlarında kalabildiğini belirten Turan, öğrencilerin “İstanbul’da en düşük özel yurt ücretinin bin 250 lira iken bunun 8 bin liraya kadar çıktığını” söylediklerini hatırlattı.

Turan, “Öğrenciler en temel haklardan biri olan barınma hakkıyla ilgili yaşanan mevcut durumun sadece kendileri için değil, ülke için bir sorun olduğuna dikkat çekmektedir. Türkiye genelinde yüzde 70 ile yüzde 290 arasında değişen kira artışları nedeniyle evsiz kaldıklarını belirten öğrenciler; burs ücretinin, yurt kapasitesinin ve sayısının arttırılması, kiraların denetlenerek düşürülmesi ve öğrenci evlerinin desteklenmesini gibi taleplerde bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Rıdvan Turan önergesinde iki Bakana şu soruları yöneltti:

Bakanlığınız üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununu nasıl çözmeyi planlamaktadır? Fahiş fiyat uygulayan ev sahipleri ve emlakçılara yönelik herhangi bir yaptırımınız ve yasal düzenleme olacak mıdır?   

Burs ücretlerinin, yurt kapasitelerinin ve sayılarının arttırılmasına yönelik çalışmalarınız varsa nelerdir?

Yurt genelinde üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununu temelden çözmek için Bakanlığınızın hayata geçirmeyi planladığı herhangi bir projesi var mıdır?”

 

 

 

 

kaynak:mersin yaşam

 
 

 
   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA