16:18  VALI SU, TEKNOFEST’TE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCILERLE BIR ARAYA GELDI  16:11  ŞERIFE ARıCı YıLDıZ YAZDı: HALKıN GÖZÜNDEN DÜŞEN, SEÇIM SISTEMI DEĞIŞIKLIĞINE SARıLıR  16:08  MERSIN-TARSUS ORGANIZE SANAYI BÖLGESINE ILGI ARTıYOR  16:06  ESKI MUHTARıN EVINE SILAHLı SALDıRı  16:03  MESLEKTAŞıNı ÖLDÜREN DOKTOR TUTUKLANDı  16:01  TARSUS BELEDİYESİ İLE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞܒNDEN ÖĞRENCİLERE HAYVAN SEVGİSİ AŞILAYACAK ADIM  15:58  KÜLTÜREL MİRAS TOROSLAR’DA YAŞATILIYOR  15:55  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “3 KUPA HEDEFIYLE TEK YÜREK OLALıM”  15:51  BÜYÜKŞEHIR, YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜN KAZı BAŞKANı ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKINLIĞI DÜZENLEDI  10:31  BEŞER DAKIKADAN GÜNDE 100 HASTA!  10:29  SONBAHAR GELDI, ALERJIK HASTALıKLAR ÇOĞALDı BITKI ÇAYLARıNA RAĞBET ARTTı   10:26  VALI SU’YA MEVLID-I NEBI HAFTASı ZIYARETI  10:20  KKTC’DEN GELEN MUHTARLAR TOROSLAR’I ÇOK SEVDİ  10:15  ADNAN MENDERES BULVARı, HıZ LIMITI TEDBIRIYLE DAHA GÜVENLI OLACAK  10:10  MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN ‘VETERANLAR NAFTALIN LIGI’ BAŞLADı  21:06  DSÖ DUYURDU: TÜRKIYE, İNGILTERE VE RUSYA’DA VAKALAR ARTıYOR  21:01  MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MUHTARLARA ÖZEL ‘TEKSIN E-MUHTARıM’ı DEVREYE SOKTU  20:55  BAŞKAN SEÇER, MUHTARLAR GÜNÜ DOLAYıSıYLA MERKEZDE DE MUHTARLARLA BULUŞTU  20:51  KAYMAKAM BAYRAKLıYA ’FAHRI HEMŞEHRILIK BERATı VERILDI  15:57  MERSINDEKI DOKTOR CINAYETINDE ’TUTANAK’ IDDIASı 
Halciler de isyan etti: Sıkışınca hal yasası, sıkışınca müfettişler!
   

Mersin HAL-DER Başkanı Münir Şen, pazarlara, manav ve marketlere yansıyan yüksek fiyatlardan dolayı hal esnafının hedef tahtasına konulmasına tepki gösterdi. Şen, “Sıkışınca hal yasası, sıkışınca müfettişler, sıkışınca fahiş fiyatlarla alakalı gündemler yaratılıyor. Bugün tohuma, gübreye, ilaca yapılan zamlar yüzde 300-500. Bir üretici emeğimin karşılığını alacağım dediği zaman, ithalat sopasıyla terbiye edilmeye çalışılıyor” dedi.

 
   

İYİ Parti heyeti Mersin HAL-Der’i ziyaret etti.  Ziyarette İYİ Parti heyetinde Mersin milletvekilleri Behiç Çelik, Zeki Hakan Sıdalı; Genel İdare Kurulu Üyeleri Burhanettin Kocamaz, Mehmet Türe; Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, Akdeniz İlçe Başkanı Ayhan Akşahin yer aldı.

Mersin HAL-DER başkanı Münir Şen, ziyaretlerinden dolayı İYİ Parti heyetine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, hükümetin sıkıştığı zaman sanal bir gündemle gündem değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Şen, “Artık halk buna inanmıyor. Bunların en büyük kurbanlarından bir tanesi de maalesef bizleriz. Sıkışınca hal yasası, sıkışınca müfettişler, sıkışınca fahiş fiyatlarla alakalı gündemler yaratılıyor. Ama mağduriyetleri kimse gündeme getirmiyor. Bugün tohuma, gübreye, ilaca yapılan zamlar yüzde 300-500. Üretim ülkesi olmaktan hızla uzaklaşıyoruz. Bir üretici emeğimin karşılığını alacağım dediği zaman, ithalat sopasıyla terbiye edilmeye çalışılıyor. Bu da üreticilerimizi sistemin dışına itiyor. Üretimle tüketim arasındaki dengeyi sağlayamadığımız sürece bu sıkıntılar devam edecektir” dedi.

 

 

“MARKETLERE MUTLAKA KAR MARJI GETİRİLMELİ”

 

Müfettişler şu anda halde görev yapıyorlar. Bunların da en büyük destekçisi bizleriz” diyen Şen, denetlenmekten asla gocunmadıklarını söyledi.

Şen, “Dışarıyı serbest bırakırsan, market lobisinin tekelleşmesine müsaade edersen, istedikleri fiyattan satmalarına izin verirsen, sonuç maalesef iyi olmayacak. Biz yıllardır hep savunduğumuz bir şey var: Bu işi çözmek istiyorsanız marketlere mutlaka kar marjı getirilmeli” ifadelerini kullandı.

TARIM NÜFUSU YÜZDE 17’NİN ALTINA İNDİ”

 

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Burhanettin Kocamaz da, “Tarımla geçinen nüfus o zamanlar yüzde 37’lerdeydi. Avrupa Birliği’ne yüzde 17 olacak diye bir söz verdiler. Şu an gelinen noktada yüzde 17’nin de altında kaldı. AB’ye verilen sözün bile yarısına düştü. Köyler boşaldı. Tarımla uğraşan kesim mecburen şehre indi. O zamanlar 3-4 aile 10-15 dönüm portakal bahçesiyle geçinirdi. Şimdi 200 dönüm portakal bahçesi olan adam asgari ücretle oğluna iş arıyor” dedi.

 

MİLLET BU İŞİ ÇÖZECEK. BUNUN İÇİN DE HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

 

Enflasyonun daha yüksek olduğu dönemlerde bile tarımda böyle olumsuzlukların yaşanmadığına dikkat çeken Kocamaz, hallerdeki sıkıntıyı bu işten anlayanların çözebileceğinin altını çizdi.

Kocamaz, belediye başkanlığı dönemlerinde de yıllarca bunun için çaba gösterdiğini ifade etti.

Hal yasasının mevcut hükümet tarafından sürekli değiştirilmesinin olumsuzlukları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Kocamaz, “Bu işi millet de biliyor. Millet bu işi çözecek. Bunun için de hep birlikte çalışacağız. Başka çaresi yok” dedi.

 

 

 

 

kaynak:mersim yaşam

 
 

 
   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MERSİN HABERLERİ ÖZEL HABERLER SPOR HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinolay.com © Copyright 2014-2021 Tüm hakları saklıdır! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA